Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Bandouri laterale

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Va salut cu respect !De unde as putea procura bandouri laterale pentru makina mea ? Stiti la ce ma refer ? Acelea care se monteaza pe usi si pe aripi.Va multumesc anticipat ! :?: :?: :?: PAi cred ca numai in targ ai sanse... io am cautat mai bine de un an bandourile pe partea dreapta. In final le-am luat de la Evil (Edi de pe vechiul forum) care oricum nu mai avea nevoie de ele. Incearca si pe la centrele de dezmembrari. Mercii mult Gabii ! Sper totusi sa gasesc un set nou pe undeva. :cry: Baieti, in afara de aspectul fizic la ce folosesc bandourile astea? Chiar au un efect daca trantesti, sa zicem, usa de ceva cand o deschizi? Pai la tranteli serioase nu au nici un efect... da pt deschideri de usi in parcare de ex- atunci au efect! banuiesc ca mai protejeaza si tabla, cel putin iarna, de sare si alte minuni pe care le dau primarii nostri dragi pe sosele Iar daca nu-s montate corect si cu atentie, protejeaza apa acumulata intre ele si tabla, respectiv rugina formata acolo Cand mi-am indoit portiera, s-a desprins bandoul respectiv si dedesubt vopseaua era nou nouta, fara nici o urma de rugina. Eu nu am facut nici un efort sa prind bine bandourile alea, prin undele locuri in partea superioara era chiar desprins. Deci... uite-te pe la vanzari si vezi cine dezmembreaza oltic si poate au ei ..... da mai greu e cu montaju
roby a scris:Va salut cu respect !De unde as putea procura bandouri laterale pentru makina mea ? Stiti la ce ma refer ? Acelea care se monteaza pe usi si pe aripi.Va multumesc anticipat !

Ce modele sunt bandourile:gen ''șuviță'' sau d'alea late? D-alea late ! roby le am eu si ale pt spate si pt ushi kt oferi pe ele MULTAM FRUMOS ! Am rezolvat si problema asta ! Stiti cumva daca s-au fabricat in '95 TRS-uri fara nici un fel de bandouri laterale? Adica nici cu din alea late nici cu din alea subtiri. Da,s-au fabricat:CLUB 11 R.Bandourile late si cele inguste s-au montat,optional,pe variantele 11 RL SI 12 TRS. Deci 12 TRS au avut intotdeauna bandouri?
Este cineva care vrea sa vanda unul care nu are bandouri, zice ca e TRS. Este grena(visiniu) culoarea. Nu,n-au avut tot timpul.In pliantele publicitare din anii '90 scrie ca bandourile laterale sunt dotari de serie pentru varianta CLUB 12 TRS.In realitate,se montau numai pe anumite loturi. Salut,stiti cumva cum se monteaza plasticul exterior aferent trs-ului ,adica bandourile?Eu ma gandesc ca trs-urile au gauri pe laterale din fata pana in spate si acolo vin prinse plasticele,nu?Al meu trs nu are loc de asa ceva,doar nu tre sa il gauresc eu nu? nu are gauri,are un fel de nituri iesite in exterior,ca la suportii de conducte,daca nu are,nu monta nici un bandou,n-o sa regreti Dupa nefericitul incident cu masina mea, mi-am cumparat alt Oltcit, un TRS din '94, problema e ca este modelul cu bandouri laterale late din plastic, cum se scot bandourile astea? Din cate am citit ar fi prinse in niste cleme care se cam rup, eu am observat ca in partea de sus sunt etansate si cu banda dublu-adeziva. Vreau sa le dau jos, sa schimb clemele care sunt rupte/stricate, dupa care sa schimb banda dublu-adeziva si sa le pun inapoi pe masina. din cate stiu...clemele alea se ridica si dupa aceea pot iesi de pe cuiul din portiera. , adica ridici bandoul spre manerul usii in sus si apoi tragi de el spre tine.

cand schimbi banda dublu-adeziva curata bine ramasitele de banda dupa bandou si dupa portiera si apoi degreseaza piesele, cu degresant sau cu alcool tehnic.

si inca ceva, nu folosi banda dublu-adeziva deaia la 6 lei...ca nu o sa tina prea mult !

cauta ceva de firma...daca ai posibilitatea recomand firma 3M O intrebare. Cuiele de la bandouri cum se pot da jos? Nu am bandouri pe masina si nici nu vreau sa pun, dar alea arata urat.
Ma gandeam ca daca le tai, se strica vopseaua si trebuei sa retusez sau sa pun capace de plastic sau bandouri inguste
Aveti voi o solutie ? Nu prea ai alta varianta, decat sa le tai, dar trebuie sa retusezi vopseaua acolo pentru o sa se vada aiurea daca nu. Iar bandouri din alea de cauciuc daca pui, cu ele poti sa ascunzi doar cuiele din partea de sus, mai sunt unele si jos. Ai putea pune 2 randuri de bandouri de cauciuc, unele sus si unele jos...dar cred ca ar arata urat.
COSMIN* a scris:cand schimbi banda dublu-adeziva curata bine ramasitele de banda dupa bandou si dupa portiera si apoi degreseaza piesele, cu degresant sau cu alcool tehnic.
Cu ce se poate curata tabla de benzile dublu-adezive? Ca unele s-au curatat, altele nu s-au curatat, se rup bucatele din ele. Exista o solutie cu care sa le pot inmuia? da. cu benzina Ai grija cand le dai jos sa nu rupi clemele inferioare alea mai mici, cele mari am vazut ca sunt mai rezistente, dar alea mici se cam rup. Ideal ar fi sa ai cateva de rezerva. Pai nu vreau sa le mai pun la loc, deci de cleme nu am nevoie. Oricum, le pun deoparte, nu arunc nimic. In afara de benzina, cu ce se mai pot curata urmele de adeziv? Ca la sticla la benzinarii nu mai dau, mi-e parca tarsa sa scot din carburator benzina sau sa umblu pe la furtune doar pentru asta. Alcool tehnic. Curata incredibil de bine. Noi am curatat la Saxo de raliu, inainte de colare, cu alcool tehnic si s-a dus complet adezivul de la abtibildele dinainte. Prin ce difera de spirt in afara de faptul ca nu are metil si parfum in el? silicon spray apoi degresezi cu alcool izopropilic. exista si un spray de indepartat autocolantele dar merge si cu silicon spray. apoi freci bine cu niste cirpe si se ia fara sa ramina urme. A mai incercat sau a mai pus cineva inapoi bandourile dupa ce au fost scoase?
Eu am tot incercat sa le pun la loc si nu au rezistat multa vreme...imi lipseau si cateva cleme mici. Acum le-am strans si vreau sa incerc din nou sa le lipesc, imi poate explica cineva concret cum se pun la loc? Salutare,stie cineva cum se monteaza chestiile astea http://www.faberplast.ro/ro/site.php?document=MainFrameDoc&elementID=344
Sunt impreuna cu pragul sau sunt doar bucata din spate,se pot uni cu alte feluri de praguri false .Multumesc mai bine le arunci la gunoi 1. alea vin cu tot cu praguri ... daca vrei se pot uni si cu alte praguri dar .. munca ta + banii tai cumparat rasina + plasa de fibra + intaritor ... taiat lipit ...sau te duci la vreun flacau care se ocupa cu fibra modificari & stuf le taie de pe pragurile cu care vin si le lipeste cu cele pe care vrei sa le ai pe masina.

2. am vazut un singur oltcit pe care sa dea bine asa ceva ... dar chituite pierdute finut din chit pe aripa ... si vopsite in culoare cu masina ... celelalte pe care le-am vazut cu asa ceva aratau naspa rau

3. faberplastul din cate stiu eu mai nou se ocupa doar cu butoaie si piscine din fibra ... deci noi slabe sanse sa gasesti Multumesc frumos.Gata mi-a trecut ! Ma bucur.Oricum,cadeau rau pe masina.
bytzu1 a scris:Multumesc frumos.Gata mi-a trecut !

cam asa aratau pe Gigel al meu...

Am vazut pe o masina de raliu asa ceva, dar nu mai stiu unde.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum