Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

AR-03-APG...frantuzoaica mea...
Pagina Anterioară  1, 2, 3

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Termostatul, daca era pompa se supraincalzea; la fel a patit si un prieten cu un civic, in mers se racea motorul, pe loc era ok, schimbat termostat si s-a remediat problema Linistiti-va caci nu e nici o problema tehnica...doar ca la 110-130 kmH,mers in regim de autostrada,la -10 /-15 ,apa nu trecea de prima gradatie de pe ceas....ce sa-i faci daca e nou radiatorul... ...iar cind am oprit intr-un refugiu sa ne "alea-alea" un pic,am gasit in portbagaj o banda si am zis ca bai nu o fii...dupa ce au pus "fularul" ,temperatura la apa o revenit la normal,adica acul o stat la prima liniuta dupa a2a gradatie mare...unde sta de obicei + ca si consumul o scazut. jurnal de bord:

-efectuat I.T.P. 2013................ 85 ron. Ti-am citit topicul.Sa-ti stapanesti sanatos,in continuare,frantuzoaica!!
Ai cheltuit ceva bani cu ea pana acum...Caldura baga? da,baga caldura destul de bine ,zic eu...in oras ,pe timpul asta,daca vreau sa mentin geamurile uscate tre sa dau ventilatorul pe tr2 din 4..afara,la viteze peste 70/80 e ok si tr1 de la ventilator...iar "butonul"de comanda ptr calorifer este pozitionat intre jumate si maxim...pe vreme rece,pe vreme geroasa,la maxim,normal. jurnal de bord, 164.000 si ceva maruntis...

-Disc frina spate stg/dr TRW ............................................ 280 ron
-Placute frina spate TRW ................................................. 140 ron
-RO-vigneta 1 an ............................................................ 118 ron pregatiri,pregatiri... de vara si drum lung...

montat discuri frina spate si placute de frina....de la TRW.

[/quote] am trecut pe "gumele" de vara...

numaratoarea inversa a inceput...jurnal de bord

-inele toba ........................................... 12 ron
-colier toba .......................................... 10 ron
-cap bara drp ....................................... 60 ron
-telescop fata (pe ulei) ......................... 258 ron/buc
-bieleta directie..................................... 56 ron
-geometria rotilor ................................. 70 ron
-maciulie schimbator ............................. 53 ron

....o mica lucrare home-made...

[/quote]

...sa vina concediul! "curcubeul" ...

a venit si ziua asta...a vopsitului...adica 750 ron pe capota,aripa si bara.

up-date jurnal de bord
20.09.20011 - 18.09.20011 = 5000 km.

[quote="adrian-ar"]up-date jurnal de bord
20.09.20011 - 18.09.20011 = 5000 km.

frumoasa plimbare frumoase poze ...mai ales citronelul roz e super (e un DS parca) ...

P.S.

stii cumva din ce an a inceput iar numaratoarea inversa a datelor ca in evul mediu? ca vad ca in viitor adica in 20011 asa se practica ...) dar in anul ala bine ca mai exista un citroen D.S., un renault 5 etc ... si inca turnul Eiffel supravietuieste ...

P.S.S.

nu ne vinzi si noua patentul la calatoriile in timp? )

Ce prosti si francezii astia! Pai atata spatiu verde lasat aiurea?!
Ce de blocuri s-ar fi facut aici! Cate centre de afaceri, cate catiere rezidentiale!
Alde Costanda! Ia vedeti frate; o retrocedare, ceva?

Cam care au fost costurile plimbarii, Adrian? si nu vezi bre mai sunt si nesimtiti ...calca iarba in picioare in loc sa ocoleasca ..)

greseala mea! eram "cuplat" pe "urcatul pozelor... ...corect este 20.09.2011 - 18.09.2011
oricum pentru noi,acesta "iesire" a fost o calatorie in timp.

costuri:

cazare Heilbron,la hotel B&B,1 noapte,3 adulti+2 copii = 70 euro
cazare Regensburg ,la pensiune Etap, 2 adulti+2 copii = 48 euro

motorina:
120.00 L / 1L x 3.5 ron
196.34 L / 287.94 euro
...sa mai fie vreo 15-18 L in rezervor...

taxe autostrada:
Ungaria ,vigneta de 4+4 zile = 70ron
Austria ,vigneta de 10 zile = 44 ron , respectiv 7.5 euro la intoarcere,tot pe 10 zile
Franta ,cind am mers catre Paris...din granita cu Germania pina la Metz 5 euro...iar restul plimbarilor cred ca s-or adunat 100 euro pe autostrada (nu am mai tinut evidenta ptr ca am fost "musafir") . La intoarcere am venit numai pe rute nationale si nu am mai platit taxa de autostrada. Nu cred ca inteleg.

motorina:
120.00 L / 1L x 3.5 ron - motorina 3,5lei/l
196.34 L / 287.94 euro - adica 0,6719 euro/l

Asa ieftina e motorina? motorinal aia de ro cu 3,5 ron/l ..probabil depinde de sursa ..care mai mult ca sigur nu e statie de alimentare ... ca acolo e sarita de 5 lei ...acuma fiecare cum se descurca ..

preturile din partea cealalta nu le discut ca nu le stiu ... dar probabil ca benzina tot acolo e ... numai la noi e sarita ... vechea poveste ... creste euro ...creste pretul ..scade euro ..pretul nu mai scade interesant calcul...tinind cont ca mie mi-a iesit aprox 1.47media pe litru.

1. Germania,Esso : 66.48 X 1.444 = 96.00 eu.
2. Franta , Esso : 16.23 X 1.539 = 24.98 eu.
3. Franta , BP : 52.00 X 1.369 = 71.19 eu.
4. Germania,OMV: 61.63 X 1.554 = 95.77 eu.

Total : 196.34 X 1.47 = 287.94 eu.

287.94 euro / 196.34 litri = 1.466
196.34 litri / 287.94 euro = 0.681

cum e corect pina la urma?

...Lancer...stie el ce stie ... 287.94 euro / 196.34 litri = 1.466 = corect....

sau 196,34 X 1,466 =287,83 ...deh zecimalele alea

196,34 X 0,681 = 133,71

133,71 este diferit de 287,94 ...suma reala deci pretul corect e undeva la 1,47
...

limba matematica asta ... e grea rau ... Fi-mi-ar impartirea a dracu'!
Am facut-o invers.
jurnal de bord ... 14.10.2011

al-3 lea schimb de ulei motor cu Mobil1 Super 2000 etc...la 172.000km (rotunjit)

Ulei 5L ............... 120 ron
Filtru aer Mann ..... 40 ron

se vandu si "papucul"....

Sa auzim de bine! da oltcitul verde cui l-ai vandut? verde,verde,verde ...nu am avut nici un oltcit verde... cel din a treia poza de sus, ala cu numarul AR 03 HDX Ala e albastru toata ziua.
cristi_s a scris:Ala e albastru toata ziua.

Tinind cont ca omul a postat pe timp de noapte:
Cristii a scris: Trimis: 18 Oct 2011, 20:32
da oltcitul verde cui l-ai vandut?

merge sa fie si verde. asa e..albastru...asta o fost cumparat de un medic veterinar...nu l-am mai vazut.

eu cel putin asa l-am vazut in poza aia ca fiind verde
saracul, cred ca nu a scapat de remat daca nu l-ai mai vazut tot ce se poate..cel bej sigur a ajuns la remat iar cel gri a ajuns "donator de organe"...insa nu stiu daca "primitorul" mai rezista si in zilele noastre...ca nu l-am mai vazut nici pe ala cam de multisor...

..rasfoid azi pozele de la nunta,am descoperit un pic de istorie marca AEM ...

...a fost odata intilnirea de la Tg. Mures...unde am vazut pentru prima data ,prima olticanie turbo...

iesire "la padure"...Ceala

...sus la Poiana Brasov ...prin februarie

...dupa un drum de rinca si defileu de 2 ori,becul de la ulei imi tragea cu ochiul in viraje...repaus in OMV Petrosani.

...prima poza dupa "reconditionare" : vopsit,spoilere,praguri,jante,etc.

...he-he,fosta-m lele....e o vorba pe la noi foasta-i lele ..dar intrebare de baraj cum de reuseai sa te descurci cu spoilerul ala ..sau sa te intreb de cate ori l-ai reparat?

p.s.
am avut si eu .. cel mai imbecil model posibil .l-am spart si l-am reparat de mi s-a acrit ... era prea mult impinsa buza aia in fata ca inalt nu era ..dar la deniveleri .. unghi de atac mic si imediat il boteam cata nostalgie... ...cu grija,o data...iar a 2a oara ,bine-bine...

pentru inceput ,la o parcare la 45 am trecut cu el peste bordura ..sau asa trebuia..l-am bandajat cu banda si tot am zis:il fac,il fac...apoi o venit zapada si am pierdut partea sparta de tot (coltul de jos)...dar nu am renuntat:il fac,il fac....pina cind am lovit un caine (tot cu partea dreapta) si am ramas fara tot coltul la el...dupa cum se vede si in poze , (re)apare bara de trs. daca astia vor "gume de iarna"...apoi gume de iarna sa fie...

...ce drum fac astia intre arad - oradea....mergi de te plictisesti pe el...adio semafoare,adio gropi...bun venit sens-giratorii.. ..ups ,am gresit cu 10 ron...
adrian-ar a scris:RCA 2011 ,pe 12 luni,incheiat la Omniasig prin broker pintilie asigurare/reasigurare....354 ron

RCA 2012 , pe 12 luni,incheiat la Euroins prin Pintilie Broker .... 370 ron jurnal de bord ... 174.000 km...

- burduf planetara stg,partea C.V. …………...........………… 94 ron
- disc frina fata ……………………....…. TRW ……………..…….. 360 ron
- placute frina fata …………………..…. TRW ………...…………. 160 ron
- ulei CV Elf 75w 80 …. 1 L …………………….....………..…….. 28 ron
- cap bara stg. …………………..…...… MOOG ……….....………… 57 ron
- bieleta directie stg. …………………. MOOG ……......….………… 53 ron
- bec H1 (proiector stg) ……………………….........………………… 8 ron
- fashete/colier plastic …. 5 buc …………..……..………………. 5 ron
- geometria rotilor ….................. ………...…..…………….……. 60 ron
- 2 X Anvelopa 205/55R16,..........RIKEN ………...…..……... 600 ron
- filtru habitaclu/polen …………………………........………………… 40 ron jurnal de bord ... 187.400 km

- filtru motorina ......mann ....................... 150 ron

lasind la o parte RCA-ul ,impozitul si "robineta" ...nu e rau pentru un an...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum