Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

upgrade [montaj senzor de ploaie]
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
aici as dori sa vb despre toate "minunatiile" care au aparut si care pot fi montate f usor pe masina...ma refere la:senzori de parcare, senzor de ploaie, ma mai gandeam eu la adaptare servo-frana pe oltcit...si tot tacamul ce se mai cunoaste... Ai vazut tu pe undeva senzor de ploaie aftermarket?
Raffy a scris:... adaptare servo-frana pe oltcit...
Nu te-as sfatui sa faci modificari la instalatia de frinare.
MadWolf a scris:Ai vazut tu pe undeva senzor de ploaie aftermarket?

da exista 450 de roni si de lumini 430 de roni. http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=3504&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight= Senzorul de ploaie e o tampenie, e asa greu sa dai drumul la stergatoare cand ploua? nu aia e problema, ci reglarea intensitatii cu care se misca stergatorul in fucntie de galeata cu care ploua oricum mai mult decat viteza lui maxima nu ai cum sa reglezi si oricum are numa 2 asa ca nu-si are rostul!
archaeus a scris:nu aia e problema, ci reglarea intensitatii cu care se misca stergatorul in fucntie de galeata cu care ploua

pai atunci ii pui unul de ala de dacie..din ala care se da peste cap..si e si mai eftin ..undeva la 30 ron... ma bucur ca s-a deschis discutia de stergator...am in plan sa incerc o temporizare reglabila de stergator...adica sa vad cum il fac sa ii pot modifica perioada de stergere...e destul de incomoda perioada "default"
iulicuta2000 a scris:...incerc o temporizare reglabila de stergator...e destul de incomoda perioada "default"
La daciile 1310 era o astfel de temporizare cu actionare din potentiometru. da stiu ,dar se potriveste acel releul la fix in locul releului de pe masina? Releul cu temporizare de la dacii este solidar cu butonul de reglaj. Asta inseamna ca, daca s-ar potrivi la craci in locul celui oltcitesc, reglajul nu va fi accesibil decat cu bordul demontat (ceea ce poate fi totusi distractiv). Pentru montaj trebuie trase fire si facute sau idenificate gaurici. daca se lungesc firele(nu mult...) se poate monta releul undeva pe langa reglajul de lumini... Asta ar fi chiar interesant, pentru ca bumbul de reglaj are aceeasi forma cu cel de la lumini. m-am gandit la asta de mult...dar parca nu am chef sa dau banii pe un releu de dacie si sa il "chinui" cel putin nu deocamdata si Cielo are aceasta optiune.Ala cum o avea releul si restul?
radasous a scris:Asta ar fi chiar interesant, pentru ca bumbul de reglaj are aceeasi forma cu cel de la lumini.

la forma bumbului nu prea seamana..dar sa vina montat in locul reglajului ptr inaltime a farului (la cele nefunctionale) ar avea loc. dar...voi mergeti fara sa va uitati la parbriz??? ca daca da atunci necesita senzor de ploaie...daca nu...va explic eu cum sta treaba...cand sunt picaturi pe parbriz...ori ploua ori ati fost stropiti caz in care actionati stergatorul...cand se umple iar de picaturi in cazul in care ati inchis stergatorul...mai actionati inca o data si se rezolva...

repet...aceasta solutie este doar pentru cei care conduc si se uita in directia parbrizului...si costa mult mai putin... senzorii de parcare pleaca de la 120 lei...iar camera video de la 170(optional)...si parbrizul cu senzor se face pe comanda si e cu 3-4 mil mai scump decat cel normal in afara de o servo frana un abs si o servo directie restul sunt niste tampenii pai si turbo???

daca se gaseste o metoda de pus servo directie eu ma bag

ce ar fi mai frumos pentru oltcit si daca chiar vreti sa va bateti capul...un sistem de ventilare mai complex...eventual cu intake care sa se deschida si sa se inchida automat in trepte...in functie de temperatura si conditiile meteorologice...cu racire din mai multe directii...sau si mai dragutz...o combinatie de racire pe aer si prin inductie ...dar ma indoiesc ca se poate asa ceva... sau un AC... sau clima bizonica nu? deja se intinde coarda... vine iarna...nu prea cred ca urla cineva dupa ac...plus...consumul. Din punctul meu de vedere geamurile deschise sunt foarte eficiente... Geamuri deschise + aeroterma pusa pe albastru + aerisitoarele alea din habitaclu deschise + viteza = AC GARANTAT Da, dar daca e vara-n toi si stai pentru ca esti blocat in trafic... ai pus-o. Iti spun eu, asta-vara curgeau apele pe mine. Nu stiu cum o fi traficu-n Galati in toiul verii, da' in Bucuresti te rupe.

Servofrana si ABS... cam greu. Deschisesem la un moment dat un topic despre ABS si a rezultat ca a existat la un moment dat un sistem de ABS mecanic (primul model sau asa ceva) dar nu te prea puteai baza pe el, ce se foloseste acum e electronic/computerizat si... nu prea ai cum sa adaptezi asa ceva pe un Oltcit.

Servodirectie... vise, taica...

In rest, chestiile cu senzor de ploaie, senzor de parcare, geamuri electrice... niste briz-brizuri care nu-s neaparat necesare dar pot sa faca viata mai frumoasa. De exemplu aseara a trebuit sa ma-ntind din toate incheieturile (si credeti-ma ca-s lung!) ca sa ajung la manivela de la usa pasagerului sa deschid geamul ca sa aud ce voia sa-mi spuna soferul din masina care se oprise langa mine la semafor. Dar pentru asta o sa iau masurile adecvate cat de curand.
MadWolf a scris:DDar pentru asta o sa iau masurile adecvate cat de curand.

o sa conduci pe locu din dreapta? Ar merge si chestia cu schimbatul volanului de pe stanga pe dreapta, iti dai seama ce ochi ar beli lumea cand m-ar vedea in trafic?!? Dar problema ar ramane, doar ca s-ar muta pe partea cealalta. si despre servofrana ce se aude?...nu merge adaptata aia de dacie? parca fmx a incercat si zicea ca nu e loc
Raffy a scris:...nu merge adaptata aia de dacie?
Posesorii de dacie 1310, de ce renunta la servofrina si monteaza pompe de dacie 1300 schimbatul volanului pe dreapta e chiar simplu la oltcit , avand in vedere simplitatea coloanei de directie efectiv o muti pe dreapta , la fel faci cu pompa de frana si cblurile de ambreiaj si acceleratie nu constituie o problema!
Laurentiu a scris:
Raffy a scris:...nu merge adaptata aia de dacie?
Posesorii de dacie 1310, de ce renunta la servofrina si monteaza pompe de dacie 1300

laur nu renunta la servo...doar la pompa dublu circuit de 1310,fiind inlocuita cu un simpla ,tip 1300.
Laurentiu a scris:Posesorii de dacie 1310, de ce renunta la servofrina si monteaza pompe de dacie 1300

Pai unul din motive e extrem de simplu: pompa pentru servo e cu dublu circuit. Ce inseamna asta? Sunt 2 pistonase. Buuun. Pentru astea doua pistonase trebuie spatiu mai mare. Buuun. Deci cilindrul din pompa in care culiseaza pistonasele e mai lung. Raaaau. Pentru aia care le produc. De ce? Pentru ca ei le fac cu aceleasi utilaje cu care se faceau pompele cu simplu circuit. Si bataia sculelor e mai mare la capatul de jos, care e mai departe de intrare. Astfel, nu se poate asigura nici cilindricitatea, nici conicitatea impuse, practic pompa, dupa un timp de functionare relativ scurt, scapa presiunea prin spate, ca diametrul ala e mai mare decat cel din fata si de cat trebuie. Asta e unul din motivele pentru care se trece la sisteme simplu circuit. De restul (calitatea garniturilor, a prelucrarilor pistonaselor, a servofranei), nu mai vorbim.
adrian-ar a scris:laur nu renunta la servo...doar la pompa dublu circuit de 1310...
Ei, cam se renunta la tot pt ca cei de la ITP si RAR nu admit sa vada o pompa simplu circuit montat pe o servofrina => modificari in sistemul de siguranta (frina).
BANDITU a scris:schimbatul volanului pe dreapta e chiar simplu la oltcit , avand in vedere simplitatea coloanei de directie efectiv o muti pe dreapta , la fel faci cu pompa de frana si cblurile de ambreiaj si acceleratie nu constituie o problema!

Hai, bre, tu nu stii de gluma?
Raffy a scris:senzorii de parcare pleaca de la 120 lei...iar camera video de la 170(optional)...si parbrizul cu senzor se face pe comanda si e cu 3-4 mil mai scump decat cel normal

Nici pe departe.Senzorul costa 400 si ceva de roni cu montaj. http://www.atigroup.ro/product_info.php/products_id/34 se gasesc si mai ieftin de atat iar montajul nu cred ca e 200 ron...dar pentru .... (editat - atacuri la persoana - admin)

ma refeream la ala de ploaie
Grigoras Cristian a scris:
Raffy a scris:senzorii de parcare pleaca de la 120 lei...iar camera video de la 170(optional)...si parbrizul cu senzor se face pe comanda si e cu 3-4 mil mai scump decat cel normal

Nici pe departe.Senzorul costa 400 si ceva de roni cu montaj.

atata timp cat ai citat un post in care era vorba de senzor de parcare si camera video...nu te-ai referit deloc la senzori de ploaie Acelasi lucru cu iulicuta l-am inteles si eu. Om fi noi mai grei de cap (sau ma rog, eu, ca nu vreau sa vorbesc in numele altora). din ce stiam eu nu se poate monta senzorul de ploaie pe parbrizul normal, trebuie facut altul pe comanda...iar pretul este cel care l-am aflat de la un magazin de piese...mi-a zis omu' ca imi aduce, dar cu pretul care l-am zis mai sus si-a batut joc de tine
Grigoras Cristian a scris:si-a batut joc de tine
Ceva concret (link pt preturi manopera si piese) care sa-ti ateste vorbele, ai maine intreb si o sa vad ce se poate...din cate stiu eu aveau un program pe calculator cu care vedeau toate piesele si pe care am vazut ca se poate face pe comanda, din ungaria de ce se renunta la dacia la servo frana ?
va spun eu ca am avyt si dacie
se strica foarte repede pompa servo , se strica membrana din tulumba de servo si nu prea mai ai frane
eu unu atunci cand aveam dacie am scos-o si am pus fara tulumba de servo , tot pompa cu dublu circuit si surprinzator aveam frane beton dacia nu e singura masina cu servo-frana, este doar varianta cea mai ieftina ai raffy ai foarte mare dreptate
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum