Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

OLTCIT 12 TRS B 29 PHJ
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Sa va spun si eu cate ceva despre unul din oltciurile mele :
* an de fabricatie 1988 , eu sunt al doilea proprietar incepand cu anul 2000. La achizitionare masina era abandonata de foarte mult timp, aproximativ 7 ani, deci imaginativa ca era un simplu oltcit club stoc, masina a fost dezasamblata in totalitate si reconditionata in totalitate
Si acu' sa trecem la modificarile aduse masini mele :
MOTOR
* am schimbat motorul cu unul de 1300 si cutia cu una de 5 trepte,
i-am pus un filtru de aer sport si o evacuare de asemenea, aprindere electronica, carburator de 1300 transformandu-l intr-un TRS.
CAROSERIE SI EXTERIOR
* i-am schimbat : aripile fata, usile , hayonul ( renuntand la stergator si mecanismul de deschidere a portgbagajului), capota motor ( adaugand 2 amortizoare de hayon pentru a se deschide mai usor), spoiler fata si spoiler spate, masca, adaugandu-i un eleron, un set de praguri false, un set de stopuri transparente, lucas-uri clare, angel eyes la faruri, si apoi o vopsea perlata ( alb casablanca + perla albastra ) , jantele au fost schimbate cu unele de aliaj ( acesta fiind al doilea set de jante de aliaj ), proiectoare ceata, oglinzile, si geamurile laterale spate , luneta si parbrizul fiind ionizate.
INTERIOR
* am ales sa-i tapitez interiorul in 2 culori - verde si crem, cu intentia de a fi cat mai unicat , ne mai vazand aceasta combinatie pana acum .
Am schimbat volanul cu unul sport din piele intoarsa, pedale, schimbatorul de viteze si presuri din mocheta crem si o cotiera.

ELECTRICA SI SISTEM AUDIO
* masina are alarma, inchidere centralizata, deschiderea portbagajului din telecomanda, geamuri electrice, al treilea stop pe frana si 2 ceasuri suplimentare ( volmetru si presiune ulei )
Sistemul audio este compus din : DVD Sony, LCD de 7 inch,condensator de 1,2 F, 2 twetere Blaupunkt. 2boxe fataJBL, 2boxe spateJBL, subwoofer JBL 250W RMS diametru fiind de 30 cm si statie JBL 755.6 , 560W RMS, acstea facand parte din seria JBL GTO.
PE VIITOR:
lupe in faruri ( pe care le am, dar din lipsa de timp nu le-am montat ), camera pentru marsarier, si un kit de xenon.
Mai sunt multe modificari de care acum nu imi aduc aminte.

Poze:

Sper sa va placa ce a iesit Super mașina! Felicitări pentru munca depusă și pentru ce-a ieșit Din punctul meu de vedere, e una din bijuteriile forumului Intrebare : Cate baterii ai?
No, super masina... felicitari. am si eu o intrebare :0 jantele alea sunt pt smart si le-ai adus modificari butucilor sau au venit perfect pe butuci de oltcit Salut,
Suuper masina, BRAVO, bafta in continuare!!! Foarte tare ... Deci asteptam raspunsuri legate de baterie si mai ales de jantele alea Ma bucur ca va place.
Referitor la intrebarile puse :
1. am o singura baterie de 65 amperi;
2. jantele nu sunt de smart, le-am luat din Franta dupa un Peugeot 106, iar dimensiunea dintre prezoane este de 3 *98, iar cele de Oltcit sunt de
3 * 105, deci butuci au fost modificati. tine-o tot asa Cristi ! si poate nu renunti totusi la ala rosu ! ca cine stie pe mana cui pica si ar fi pacat! foarte misto masina ....
brava... Din pacate Banditule ... pe cel rosu l-am vandut zilele astea unui vecin de al lui Calin mic, mi-a promis ca o sa aibe grija de el si si o sa termine proiectul inceput de mine, o sa mai treaca si pe la intalniri cu el ca sa il mai vedem.
Cateva poze cu el

http://img142.imageshack.us/my.php?image=dsc01536ot9.jpg
http://img142.imageshack.us/my.php?image=dsc01518fx4.jpg
http://img101.imageshack.us/my.php?image=dsc01519jq5.jpg
http://img155.imageshack.us/my.php?image=dsc01521sg9.jpg
http://img517.imageshack.us/my.php?image=dsc01516dw1.jpg
http://img134.imageshack.us/my.php?image=dsc01519qh0.jpg
http://img107.imageshack.us/my.php?image=dsc01525vo4.jpg
http://img107.imageshack.us/my.php?image=dsc01525vo4.jpg
http://img145.imageshack.us/my.php?image=dsc01533ie3.jpg Probabil ai mai spus asta de mai multe ori, dar poti sa mai descrii o data cum se ajunge la firma care ti-a facut stopurile?
Din pacate Banditule ... pe cel rosu l-am vandut zilele astea unui vecin de al lui Calin mic,

daca a ajuns pe maini bune ma declar multumit! iata si un nou articol, cu cristi in el. merci mult! acesta e linkul:

http://www.gandul.info/masina/rezervatie-masini-romanesti.html?3892;1011162

articolul iese in ziarul de maine, 25 octombrie
Adriana, cred ca s-a strecurat o mica gresala:
Geamuri electrice, alarmă, ceasuri suplimentare (de presiune și volum)...
Cred ca e vorba de ceas de temperatura si nu "volum". Poate poti corecta articolul pina apare oficial. felicitari Cristi!

si nu in ultimul rind felicitari adriana ptr articol.
Laurentiu a scris:
Adriana, cred ca s-a strecurat o mica gresala:
Geamuri electrice, alarmă, ceasuri suplimentare (de presiune și volum)...
Cred ca e vorba de ceas de temperatura si nu "volum". Poate poti corecta articolul pina apare oficial.

probabil, numai tin minte exact imi cer scuze... si nici nu cred ca pot sa repar mare lucru acum.. nu te necajii...multi vede,putin pricepe.... Siverica Adriana, Siverica!
Si display de 17"
7thRaven a scris:Siverica Adriana, Siverica!
Si display de 17"

aaaaa nu! aia nu! aia nu e a mea in textu meu original pe care l-am trimis scrie clar 7 inch. sapte. siverica e alta poveste acolo nu ai vazut nici tu ca e mancata o litera ce pot sa zic...decat de bine...ca de rau nu-s prea multe pe masina lu cristi(NU sunt poupincurist!)
ce se vede la exterior e doar o mica parte din calitatea de bijuterie...cand i-am montat geamurile electrice am avut ocazia sa vad tabla din interiorul usii...impecabila...si multe alte exmple...lasand la o parte tuningul de pe masina...masina este la baza un oltcit impecabil(atat ca aspect cat si ca mecanica..mai rar asemenea oltcituri...dar din fericire pe zi ce trece tot mai multi le aduc in stare impecabila(sunt destui ei pe forum nu e nevoie sa-i mentionez) )
de sunet...ce sa zic...inima poa sa se opreasca cand te urci in masina...ca sangele va circula de unu singur la cum se simte bass-ul
Bravo cristi...dar sa stii ca mai ai de bagat bani in ea desi spui mereu ca nu mai bagi...se mai gaseste cate ceva

ca un sfat...vopseste placuta aia de aluminiu cu negru ei acum trebuie sa reimprospatezi pozele cu schimbarea interiorului

tine-o tot asa cristi felicitari pt masina
in vara care vine o sa-ti cer cateva sfaturi pt oltcit
te numeri printre adevaratii pasionati
din pacate pt alte masini vechi ex lada 1500 nu mai exista asa ceva
felicitari tuturor si un an nou mai bun decat cel trecut vrem poze cu noul intreior Pentru ca tot sunt cerinte iata si cateva cu interiorul nou .....
sper sa se vada bine si din poze ,

Cam atatea ca ma grabesc

Si acum va urez un Craciun Fericit si Un An Nou Mult Mai Bun !!! Super .felicitari pentru munca depusa am si eu 2 intrebari: 1:inainte de a vopsi plasticele ai dat cu palstofix? uni zic ca nu mai trebuie dar deja a inceput sa se cojeasca vopseaua.
2: ce material ai folosit pt a imbraca fetele de usi si ce lipici ai folosit? io l-am lipit cu un lipici pt incaltaminte dar nu prelandez, si s-au dezlipit dupa scut timp... Asa stiam si eu, dar am vopsit fara si de un an si ceva nu s-au cojit. Arata suuuuuper interiorul Felicitari ma bucur ca va place
tapiteria am lipit-o cu prelandez si plasticele nu sunt date cu plastofix sunt vopsite direct felicitari pt maisna,te-am vazut azi pe la mall vitan,arata superb.App cum reusesti sa o tii asa curata ca la ce e pe afara..rar mai vezi masina asa curata si alba. O tin sub prelata si de cateori am ocazia o spal
In general masina mea e curata mai tot timpul, tine de imaginea mea. salut!
scaunele sunt de la FK? cat te-au costat?
pm daca doresti... In sfarsit Cristi te-ai hotarat sa faci topic cu masinuta! N-are rost sa repet ce ti-am spus de atatea ori deja ...felicitari and so on, dar fara nici o exagerare cred ca este Oltcitul cu cel mai frumos interior dintre toate care exista in tara si in primul rand cel mai curat si mai ingrijit! Tot respectul; masina arata mereu ca scoasa din cutie
Poate nu stiti dragi colegi dar omul asta a fost in stare sa stea sa demonteze si sa monteze la interiorul ala cam 2 zile in care mai si ploua de rupea afara, plus ca a umplut toata casa de materiale, vopseluri, accesorii, etc. Dupa cum vedeti este si un bun croitor . Cum ti-am spus si atunci: eu n-as fi avut nervi Felicitari Cristi! E superba! Superba...nu am cuvinte..... foarte tare masina, felicitari sa o tii sanatos. Dar tot la fel de mult imi place sticluta aia din spatele woofer-ului care se vede in pozele din primu post. nu zic ca eu nu as umbla cu sticluta cu mine, da' eu oricum nu am de unde sa stiu ce am in rezervor pt ca nu merge indicatoru', da' la asa masina ca a ta.... 'sticluta' aia e condensatorul pentru instalatia de sonorizare.

alta sticluta nu am vazut prin poze nu nu . deci in ultima poza, si in a cincea poza de la coada la cap(din primu post), chiar sub condensator este un pet cu o substanta pe care o banuiesc ca este benzina daca nuu... greseala mea imi cer scuze , da' mie asa mi se pare Foarte foarte Tare cum a iesit interiorul !! Felicitari pt munca /timpul/banii depuse !! Foarte ingrijita masinuta si cu Bun-Gust Realizata !!
Intrebare : din ce material sunt facute husele banchetei si cat te-a ajuns ?

Multumesc si Respect !! Bafta in continuare. Cristi, as avea si eu o rugaminte la tine: ai putea sa-mi explici cum ai croit tapiteria initiala, cea alb cu verde din imitatie de piele? Ai folosit tipare? Daca da, le mai ai cumva? Vreau si eu sa ma ocup de tapiteria masinutei mele si as vrea sa iasa (aproape) perfect, n-as vrea s-o dau in bara. MadWolf vorbim intr-o seara la academie si iti explic pas cu pas cum am croit tapiteria ok OK, abia astept. material, putina ata, o foarfeca si multa rabdare si o masina de cusut sienger Voiam sa aflu cum a facut ca sa-i iasa ca lumea. Cand lucrezi cu imitatie de piele sau cu piele nu poti sa cosi o data, sa probezi, sa vezi ca iti face cute sau ca e prea mica si sa mai tragi o cusatura pentru ca e un material dificil, raman gaurile. Trebuie sa-ti iasa bine din prima ca altfel sunt bani aruncati. imi cer scuze, doar glumeam si noi si nu trebui sa te superi, la urma urmei si pe noi ne intereseaza lucrurile astea Da, dom'le, stai linistit ca stiu de gluma.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum