Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Piese 85' noi=probleme?
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
inainte de el luasem unu de solenta cred,si avea si ala,doar ca era mult mai scund decat asta de buzau Uitandu-ma la un filtru de Buzau, am observat ca gaurile de umplere sunt astupate la interior cu ceva...ca un cauciuc sau tabla neagra subtire, dar care se apara foarte usor cu o surubelnita. Aia este valva antiscurgere ? Orice filtru care are gaurile asa poate sa retina uleiul ? Cristi,ce-ai facut cu setul motor?L-ai montat?
Am si eu niste cilindri cumparati de la Hondaru care nu au fost pastrati prea bine.Erau ruginiti bine pe exterior,pe suprafetele de etansare si aparusera cateva pete de rugina,datorita condensului,si pe interior.
Pe exterior i-am curat cu peria rotativa in bormasina,prinzandu-i ferm in menghina.
Pe interior n-am folosi nici o solutie ''antirugina''.Lichidul ala folosit de tine ataca metalul,e acid.Eu am apelat la CIF pentru instalatii sanitare!! L-am aplicat pe un burete de vase,partea verde,mai aspra si i-am luat la frecat pe toti patru.Dupa ce i-am clatit cu apa din belsug,au iesit OGLINDA. Setul este acum in mult ulei + vaselina desi nu e inca curatat complet. Motorul pe care va fi motat setul mai are putin de asteptat, deh piesele frantuzesti se gasesc cam greu, mai ales noi. O sa fac topic cand o fi i-o veni vremea. Mai intai sa fac RL_ul
Mi-a zis pupa mai demult un service unde cu o masinarie numita comparator, sa vada daca s-au ovalizat sau naiba sa-i ia... Cristi,mai ai setul motor?L-ai curatat?Vorbeai ceva de-un topic..... Salutare!
Desigur, setul motor este intr-un munte de ulei si vaselina.. isi asteapta timpul.... ma gandeam, parca am si scris pe aici pe undeva, sa incerc sa-l curat prin sablare... daca nu, pus pe un motor.... lasat ceva sa mearga... si vazut daca mai e ceva de ei Pune-l pe motor si da-i bice!
O sa ciupa un pic ulei la inceput ,dar isi revine...
Dumitru Cristian a scris:setul motor ... ma gandeam...sa incerc sa-l curat prin sablare...
Eu zic sa stai linistit cu sablarea. Atunci.. il voi pune pe un motor... rulez putin.. si vad ce mai e de capul lor Asteptam topicul!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum