Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Etrieri fata. Citroen Axel = Citroen GS, GSA ?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Dupa lungi incercari de a efectua o cautare nu am gasit nimic despre compatibilitatea etrierelor de frana fata de Citroen GS, GSA cu masina noastra? Se potrivesc etrieri de frana fata de GS / GSA pe Oltcit (Club si TRS)??

Multumesc! Franele mentionate de tine, din cate am vazut sunt cu discuri simple, neventilate. Etrierii potrivesc, dar trebuie sa schimbi si discurile pe cele simple. Etrierii respectivi fiind proiectati pentru discuri mult mai subtiri fata de ale noastre.
Daca nu gresesc, si toate sunt simple/neventilate nu vad niciun avantaj. Dimpotriva

Ca prindere, atata timp cat etrierii nostrii potrivesc pe cutiile lor(arhitestat), merge si invers. Dece nu Da, stiu ca la GS/GSA discurile nu sunt ventilate... Deci nu sunt la fel..
Pistonasii, aia se potrivesc la etreierii de Oltcit??
Multumesc mult! Eu am cutie de GSA si i-am pus etrieri noi normali de club/trs cu discurile normale de club ventilate si n-am nici o problema cu etreri, vin la prindere normala cum vine ori pe cutie 4 franta sau 5 roamaneasca sau axel.
Deci merge. La prindere stiu ca se potrivesc, ca dimensiune nu se potrivesc, dar pistonasele??? la inceput gs/gsa erau cu discuri neventilate dar apoi au fost puse discuri ventilate identice cu cele de oltcit.doar nu credeati ca la oltcit au introdus ei inovatia asta in conditiile in care gs/gsa e o masina mai mare si mai grea si are nevoie de o frana mai eficienta decat cea a oltcitului.am vazut gs cu discuri si etrieri ca la oltcit. Am aflat ca la GS/GSA la discurile pline, latimea discului (pt etrier, adica cat de lata e gaura pt discuri) este de 9 mm, la Oltcit este de 18 mm. dar cum am spus mai sus discurile ventilate si etrierii astia ca la oltcit au luate tot de pe gs/gsa.asa ca exista si la gs/gsa asa ceva.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum