Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Olteanu' meu GJ-01-HYM
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Azi mi-am luat si eu Oltcit, dupa foarte multe cautari. Este un TRS verde metalizat din '94. La primavara cred ca ma apuc sa-l fac.
Poze facute azi la serviciu

Sa-l stapinesti sanatos, sa-l intretii si sa te bucuri mult de el! Mersi! Ar fi bine, daca nu esti sigur de ultima lor inlocuire, sa inlocuiesti filtrele (ulei si benzina), uleiul in CV si motor, curea alternator, curelele de distributie si rolele intinzatoare. Astea sint primele chestii de care trebuie avut grija cind cumperi o masina SH. Asa voi face. Am observat ca masina se tureaza cam mult, dar nu trage. Incepuse sa mearga din ce in ce mai prost . Azi am fost la mecanic. Problema: ambreiajul varza. Cost: 150 ron. In 2 zile e gata (mai are si alti clienti inaintea mea....). la ce mecanic ai fost? La dl Dajulescu. Hehe, TRS, an 94, culoare verde metalizat. La fel ca a mea
Bravos, felicitari, sa o stapanesti sanatos ! mda...dl Dajulescu sta pe langa mine...dar din cate stiu eu nu se mai ocupa cu oltcit si nu e expert in reglaje...mai ales la carburator...cand vrei sa reglezi ma suni si mergem impreuna la cineva stiu masina asta o vedeam pe vremurile bune in fiecare zi cand veneam de la scoala se prezinta destul de bine...iar la faza cu schimbat planetarele iti da eu o solutie mai buna scapi si mult mai ieftin...te duci la tiganu' care strange masini pt programul rabla ii dai cat iti cere pe 2 planetare, le alegi pe care sunt mai bune si le schimbi in fata blocului. de ce sa ii mai dai bani lui dajulescu pt schimbat 2 planetare? Unde e tiganu asta? Mi-ar trebui si un scaun dreapta in stare f buna si alte chestii... Dar in martie, cu salariul pe luna asta tre s-o trec pe numele meu si sa-mi achit datoriile pe care mi le-a facut tot masina

Dl Dajulescu lucreaza f bine. I-a facut masina lu tata din 2006 si nu are nici o problema cu ce a fost reparat. Dar daca stii pe cineva care o regleaza bine as putea sa incerc. Cred ca acum imi ia cam 18% Grivita-Kaufland (casa-serviciu). Sper sa se poata si mai putin.

Si inca o poza (masina era cam murdara )

unde mai exact in grivitei stai? ca eu stau pe comuna din paris iar ca sa ajungi la remat...mergi exact in spatelel R.A.R.-ului, intri pe aleea aia unde sunt niste motosapatori chestii din astea si mergi acolo in spate daca te uiti atent din strada observi gramada de masini. Acum cateva saptamani avea o gramada de oltcituri nedesfacute. La doua blocuri in spate la banca transilvania.
Dupa 10 martie pot sa ma duc sa iau ceva piese, pana atunci nu sunt fonduri (in feb tre sa o inscriu) problema asta cu consumul am avut-o si eu...dar mi-am facut-o la un baiat
si sincer cu 20 lei ma plimb pe timp de iarna de rup prin orash Cat costa reglarea carbului? extrem de putin...iti povestesc eu azi M-am saturat. Ii dau foc! (probleme electrice) doar ai impresia ca sunt probleme electrice...lasa ca ii schimbi placa de la stopuri Am rezolvat problema. Era soclul de la pzitia dreapta fata.
Am mai schimbat: ulei, filtru, bujii, reglat carb, reglat aprindere.
Vreau sa-i pun niste dungi asa, dar pe alb. Ce ziceti?
Cred ca da mai bine asa

pupa a avut masina asa...nu am poza la indemana acum...
iulicuta2000 a scris:pupa a avut masina asa...nu am poza la indemana acum...

Este in filmulteu care la facut acu cu YBO . Prea multe culori. Eu vreau o singura culoare . Sunt sanse sa se ia gaborii de mine cu dungile alea?
fredy20 a scris:Sunt sanse sa se ia gaborii de mine cu dungile alea?

Cand suprafata dungilor va depasi vre-o 30% din suprafata totala a masinii. Presupunand ca dungile au alta culoare decat cea din talon. Nu prea tin cont de asta. Eu aveam o portiera de alta culoare si m-au luat la intrebari. Si portiera mea sigur nu era 30% din suprafata masinii. La niste dungi cred totusi ca n-ar comenta pai trebuia sa il pui sa iti spuna legea...(care e foarte clara cu 30% din totalul suprafetei masinii).
De comentat vor comenta, pentru ca ne cred fraieri. Evident ca vor fi alta culoare Vor fi ca in poza cu Mustangul, doar ca vor fi albe (sau gri, ma mai gandesc) Ieri am terminat cu inscrierea masinii pe numele meu. Deci sunt proprietar in acte . Cost total 180 ron. cu tot cu asigurare?
imposibil....numa identificarea,numerele,taxa de talon,taxa la primarie...fac acei bani..
sau e gata dar fara asigurare? Fara asigurare. M-am referit strict la costul inscrierii. Asigurarea a mai costat 120 ron / 6 luni la BCR. Deci:
- autentificare RAR 95 ron
- taxa finante 52 ron
- taxa certificat inmatriculare 30 ron
Numerele le-am pastrat. Mai am impozitul de platit pana pe 31 martie.
Era sa uit: contract de vanzare-cumparare 15 ron, dar l-a platit fosta proprietara
Daca as mai pune si timpul pierdut .... (asta e ... Romania....) ce tare e cu tarifele diferentiate la RAR.
autentificarea la oradea te-ar fi costat 45ron
valib a scris:ce tare e cu tarifele diferentiate la RAR.
autentificarea la oradea te-ar fi costat 45ron

Pai....inseamna ca nu e chiar asa de tare... fredy20 : intai ai facut contractul de vanzare cumparare si dupa aiai rarul? sau cum? spune si tu ordinea daca se poate.

multumesc frumos
iulicuta2000 a scris:cu tot cu asigurare?
imposibil....numa identificarea,numerele,taxa de talon,taxa la primarie...fac acei bani..
sau e gata dar fara asigurare?

fara asigurare nu mai poti face nicarii...a fost odata..
fredy20 : intai ai facut contractul de vanzare cumparare si dupa aiai rarul? sau cum? spune si tu ordinea daca se poate.

multumesc frumos

Deci:
- contract de vanzare - cumparare 3 exemplare + fisa de inmatriculare (se fac la un birou de acte auto); fisa de inmatriculare + un exemplar din contract o ia vanzatorul pentru a radia masina de la finante;
- autentificare RAR (la mine a trebuit sa poansoneze si seria motor); se poate face si inainte de contract, daca nu aveti incredere in vanzator ( la mine nu a fost cazul);
- fostul proprietar trebuie sa aduca certificat de atestare fiscala, in care se specifica plata la zi a impozitului si trebuie sa aduca si fisa de inmatriculare in care scrie ca a fost radiata de la finante;
- noul proprietar merge la finante pentru a face impunerea. Trebuie: fisa de inmatriculare, copie dupa buletin + original, un formular completat de la ei, copie dupa cartea de identitate a vehiculului + original (te plimba pe la mai multe birouri ) De aici veti primi fisa de inmatriculare completata si vizata si un certificat de atestare fiscala. Atentie! sa nu va uitati cerificatul de atestare fiscala de la fostul proprietar pe la finante, cum am facut eu ca pe urma umblati dupa el (va trebuie la politie)
- se plateste o taxa la CEC de 30 ron pt certificat inmatriculare si 52 ron la finante taxa de inmatriculare;
- se face asigurare RCA pe numele actualului proprietar.
- se face ultimul dosar pentru politie: cerere tip (de unde ati facut contractul de vanzare), chitantele de mai sus, cartea de identitate a vehiculului, certificatul de inmatriculare, dovada ITP valabil, certificat autenticitate RAR, fisa de inmatriculare (astea in original), copie dupa contractul de vanzare cumparare + original, copie dupa asigurare valabila, copie dupa buletinul fostului proprietar, copie dupa buletin + original (al actualului proprietar), cerificatele de atestare fiscala. Daca nu se pastreaza nr de inmatriculare se mai plateste acolo o taxa (eu le-am pastrat).
Si sa nu uit: timp liber si nervii tari
Sper ca n-am omis ceva...

Acum am si eu o intrebare: ce sa-i fac sa nu mai consume mult?? Imi ia cam 16% in oras pe distante scurte (3-4Km). Carbu a fost reglat de cineva care stie ce face. Mentionez ca e de 1100 si eu am TRS. Cutia e GSA. Se poate sa fie si din cauza motorului uzat? Sau "pilotul" e de vina (nu merg tocmai civilizat )? drumuri mai lungi.
drumuri mai lungi.

Ce sa fac daca de acasa pana la sv sunt 4 km? Acum pe bune, chiar e normal sa consume atat daca o folosesc pe distante scurte? Macar un 12% si nu m-as supara.
Mi-a zis mecanicul sa-i fac o vizita, poate se rezolva. Pune carb de TRS. sau corp inferior de nova..sau de ce nu..irma IRMA nou am gasit la 160 ron, cu garantie, dar numai daca se monteaza in service autorizat. Am flansa adaptoare pt el. Dar nu cred ca o sa mai fuga cu ala. Am gasit si carb nou de TRS, da-i 600 ron. Unul second cat e? 80 de ron la Dan Alexandru fuge suficient si cu ala...numai tre sa ai un pic rabdare. Fredy, nu stiu ce sa zic de garantia carbului de Dacie, pentru ca in momentul in care o sa vrei sa il montezi pe flansa, o sa trebuiasca sa ii planezi talpa. Aceasta este putin convexa, asadar cred ca nu o sa se mai puna problema de garantie. Incerarca sa cureti un carb de Oltcit ca la carte dupa ce il gasesti. Bafta! Nu stiam... Dar renunt la ideea de a pune carb de Dacie. Mai bine un carb de TRS. Cred ca va scadea consumul si dupa reconditionarea completa a motorului (e cam uzat). am vazut unul ieri la kaufland in parcare cu spatele la zidul magazinului cred ca e al tau Da, era al meu am stat cu ochiipe el dar a trebuit sa plec si nu team intalnit poate alta data Salut colegu, ce consum speri sa obtii tu cu un carb de dacie? Parerea mea e sa pastrezi carbul de oltic. Si eu am vrut sa imi pun carb de dacie, dar as fi scos acelasi consum. Vezi ca sunt destule topice pe tema asta citeste cu atentie si o sa vezi avantajele si dezavatajele carbului de dacie si a celui de oltcit.
Succes. avantaje 1dezavantaje multe incearca si ai sa vezi
renunt la ideea de a pune carb de Dacie. Mai bine un carb de TRS. Cred ca va scadea consumul si dupa reconditionarea completa a motorului (e cam uzat).

Voi incerca sa scot cat mai multa performanta din motor. La vara va fi gata (motor+caroserie)
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum