Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

aburire far

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
mi se abureste un far si nu am idee din ce cauza. am protectia lde cauciuc la bec, e siliconat , e franta si cu toate astea mi se abureste in draci, fata de ala ro care nu are nici o treaba. ma oftic de mor , ca ala fr bate beton, e mult mai luminos de cat ala ro Daca nu ai nici o fisura in sticla sau in corpul farului, atunci cea mai probabila cauza este ca materialul de la imbinarea dintre corpul farului si sticla s-a uscat si nu mai etanseaza. Remediaz-o cat mai curand, altfel materialul reflectorizant se va degrada. Asa am patit si eu la un far, tot Franta. Am dezlipit cu grija sticla, am curatat foarte bine locul si am lipit sticla la loc cu silicon sanitar transparent. Dupa care am pus pe unziar farul cu sticla in jos si am pus 2 dictionare (DEX ul si unul francez roman, daca conteaza) si l-am lasat asa 24 de ore. Asta e tare!Teoretic, atunci cand ai lumina aprinsa, ar trebui sa se dezabureasca singur din cauza caldurii emise de bec.Sau, poate e din cauza pozitiei in care e parcata masina.Ti se abureste indiferent de unde o lasi? Farurie se aburesc doar din probleme de etansare. Imi refacusem farurile pentru ca mi-am scos chestiile galbene de la semnalizare si la lipire am folosit un smac care era usor de folosit si ochiometric etansa foarte bine. Am dat cu furtunu cu apa pe ele pana mi-a venit acru sa verific unde nu etanseaza si nu a intrat apa inauntru.
Mi se abureau farurile in draci, m-am enervat, le-am desfacut, am curatat totu cum trebuie, le-am lipit cu silicon sanitar transparent si de atunci nu am mai avut probleme, nu mi s-au mai aburit niciodata. si ale mele ai fost desfacute de fostul propietar din acelasi motiv. cred ca o sa-l desfac si eu sa-i refac etansarea Cat de greu se desfac ? ca si eu trebe sa-mi schimb un far ca mi la spart un troglodit bagi o surubelnita intre sticla si far, pana incepe sa se dezlipeasca si tragi de sticla pana se desface. o sa iti ramana siliconul ala de etansare ca o garnitura Mai bine folosesti un spaclu subtire, il bagi intre sticla si carcasa din plastic, tai materialul de etansare, dupa care impingi cu grija de geam pentru a-l scoate din locasul lui. Fii atent, ca poti ,,indoi" geamul.
Succes! Eu am folosit o lama ca sa tai siliconul ca sa nu fortez sticla. daca am far ro cu , cleme, si pun intre far si sticla super glue, etanseaza?

ca vad ca la unu ce l-am cumparat, s-a aburit si nu vreau sa mi se strice nu etanseaza
silicon,mastic sau alti adezivi care nu-si pierd volumul...superglue cand se usuca ramne destul de subtire... Silicon sanitar transparent e foarte bun. de unde se cumpara asta? cat costa? E maxim 10 lei tubul no name. Gasesti la orice magazin de articole sanitare, supermarketuri, talcioc, etc. Orice magazin de cartier cu specific tehnic, inclusiv Cora, Carrefour, Brico si Praktiker sa nu mai zic.
Costa intre 7 RONi si 50 de RONi un tub, daca iei unu' de 10-15 RONi e perfect atunci am sa merg la praktiker.

mc! cauta un silicon mastic ,sau ceva fara acid acetic in compozitie...sau daca nu gasesti sa pui putin intre far si sticla,fiindca din silicon se evapora diverse chestii care se depun pe geamul farului si cel sanitar are acid acetic? poate un tub de silicon, chiar auto pentru etansari de genul asta, fi bun daca miroase a otet da
iulicuta2000 a scris:daca miroase a otet da

cam toate siliconurile sanitare contin acid acetic, si intradevar, ii poate ataca oglinda de asta am spus sa ia alta natie,ceva mastic,sau silicon pentru parbrize
mai exista silicon universal care nu are acid acetic in el deci cea mai buna versiune e la fel cum am facut la bidoanele de apa, si anume leocoplast, aplicat pe suprafata lui adeziva, super glue, lipit, si peste, iarasi super glue, si nu mai are moarte, asa am sa etansez si farul Problema o sa fie cand probabil o sa vrei sa dai din nou jos sticla farului. Nu prea e bine "sa nu aibe moarte". sa speram ca nu e nevoie ai ceva cu superglue ala...asa poti folosi powertape,sau chiar banda izolatoare lata... Dupa lipirea cu silicon se poate desface fara probleme daca o sa mai ai nevoie. Poti infasura farul cu niste sfoara, si sfatul meu este sa il lasi asa o zi-doua pe balcon fara becuri pentru a se aerisi cat mai bine.
edy99 a scris:deci cea mai buna versiune e la fel cum am facut la bidoanele de apa, si anume leocoplast, aplicat pe suprafata lui adeziva, super glue, lipit, si peste, iarasi super glue, si nu mai are moarte, asa am sa etansez si farul

nu stiu cum de toata lumea s-a gandit la silicon....inclusiv toti constructorii auto folosesc silicon/mastic/etc....
si tu ai venit cu solutia 'fara moarte'.....superglue + leucoplast'
nu mai bine legi cu sarma? ar fi si mai sigur, si mai ieftin.

cum o sa arate farurile cu leucoplast pe ele?
cica noi suntem cel mai inventiv popor.... Super Glue / Picatura etc devin casante in cotact cu apa / umezeala. O sa-ti cada dispersorul pe drum si-o sa te-ntrebi de ce. Superglue nu tine la apa, siliconul sanitar e exact pentru a astupa zonele neetansa la geamuri, instalatii sanitare, etc. da motane nu contest asta,dar siliconul pana se intareste emana ceva vapori de diverse chestii,vapori care condenseaza pe geam fiindca farurile astea nu au sistem de ventilare ca cele moderne(guri de aerisire sus si jos) si uite asa tot ce se evapora din silicon ramane in far...iar cum romanu e obisnuit sa puna ca sa fie,iese mult silicon intre geam si far pe interior... Chiar, nu s-ar putea practica niste mici orificii in far, pentru evaporarea apei? Practic, cand aprinzi farul, ar trebui sa se evapore tot ce e pe acolo.
Cred ca se poate proba scotand becul de pozitie, se poate vedea daca ajuta cu ceva. merg facute,eu am sus deasupra becului de semnalizare doua stuturi cu furtunas
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum