Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

AR08HWR

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Chiar daca nu mai detin un oltcit in sufletul meu tot cu gandul la el sunt sper ca intro buna zii sa-mi mai achizitionez unul (cand voi avea mai mult spatiu adica sa am si eu casuta mea personala in arad cu curte si garaj ).Ma uit cu deosebita placere si studiez forumul chiar daca cu posturile ma abtin,chiat ieri sau alataieri am gasit un filmulet cu echipa de raliuri oltcit (cred ca facut de valib) si simteam asa o durere in suflet ,aproape ca-mi venea sa plang.
Ramanand in spiritul fasthatchbach acum detin o mica flota de renaulturi 5 printre care mandria mea un renault 5 gt turbo din 87 phase1 cu motor phase2 ,pe langa el mai este un fratior mai slabut un ren5 din 89 cu 37100km la bord el este neinmatriculat fiind achizitionat in luna septembrie din germania de la o batranica de 85 de ani ,masinuta era neublata de cativa ani si avea 34000km inclusiv carte de service , ea asteapta taxe mai bune sa fie inmatriculata, si inca vreo 3 masini de piese dezmembrate sau in curs de dezmembrare finala.
Acum sa detaliem un pic gt-ul
Masinuta asta a suferit tare multe la viata ei, a fost achizitionata din bucuresti acum cateva luni , achizitie cu multe peripetii,am plecat pe roti de la propietar dar pe drum pe langa cheia ,din cauza piciorului greu sa prajit garnitura de chiulasa , a ajuns intr-un final si in arad dar pe platforma , surprizele nu au incetat sa apara pe parcurs ,suntem deja la a 4 -a garnitura de chiulasa ,in curand la al doilea rand de cilindiri (am fisurat unul din cel cu care venise masina si acum altul din setul nou) si tot asa , ma chinui sa aflu secrete ale acestui motoras , chiar daca seamana cu unul de dacie totusi nu rasare deloc dar absolut deloc . totusi dupa o gramada de reparatii si reglaje cand merge masina MERGE e nebunie curata ,deci nu exista cuvinte daca cu standard 0,6 bari boost rupe cand cresc boostul la maxim adica am mers pana la 2 bari(nu o sa mai merg probabil peste 1 bar , ca asa am belit motorul de fiecare data) e incontrolabila masina ,m-am dat si eu cateva liniute cu tdi de wv dar degeaba nu mai consum benzina pe wv-uri diesel , nu prea au ce sa-mi faca , o sa va povestesc mai multe cand voi avea un pic mai mult timp.
Acum ceva poze:

hihihi. respecte pentru micuta campioana turbo. clar o masina motivatoare pentru multi dintre noi. Heheee stefane, mi-ai adus un zambet pe buze cand am vazut ca ai scris cateva randuri pe forum

Felicitari si tot respectul pentru ceea ce faci, indiferent daca ai oltcit sau nu BRAVO!!! Heheee stefane, mi-ai adus un zambet pe buze cand am vazut ca ai scris cateva randuri pe forum Foarte tare masina aia

Mi-a zis adrian-ar ca ai 2 renault-uri . Bafta multa la tunarit

Mica, mica dar ridica ... frumoasa masinuta. Sa o folosesti sanatos! Salut

M sa vina odata caldura sa mesterim in conditii mai bune...
adrian-ar a scris:sa vina odata caldura sa mesterim in conditii mai bune...

adriane nu dai si tu Diesel Power pe Turbo Power? turbo turbo dar din poza doar cu aspectul...nu apare partea cea mai importanta...legatura intre turbinica si carbulator

zolti ia vezi ca vorbesti in plus....de ce nu ne prezinti cele doua oltcituri modificate de care faci referire in semnatura ta? Un carburicius delicius, n-ai in plus?
7thRaven a scris:Un carburicius delicius, n-ai in plus?

Si un regulator de presiune.. Nu, ca d-ala am nou
Imi trebe doar un carburici
iulicuta2000 a scris:turbo turbo dar din poza doar cu aspectul...nu apare partea cea mai importanta...legatura intre turbinica si carbulator

legatura e in spate... e mai timida saracutza... e un pic mai timida legatura dica era prin spate in garaj ca tocmai masina suferise o interventie ( o alta garnitura de chiulasa.

piese nu am de vanzare de turbo , si eu caut inca un carb sa am de rezerva si nu gasesc,daca vreti va dau un site de unde se poate cumpara nou nout dar e vreo 400 euroi parca

boost controler si ceas suplimentar de presiune este ,chiar daca masina il are pe cel original si functional (dar nu arata decat pana la 1,2)

si el este tot al meu si am doar atatia km la bord:

si ea e dieselul meu economic:

si 5 rosu si laguna asteapta sa le fie platita taxa de prima inmatriculare.si asteapta saracutele!
stefan a scris:

!

in fundal....ultimul venit in familie...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum