Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Geamuri electrice - HELP
Pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
iulicuta2000 a scris:daca nu gasesti schema electrica a acelui circuit...presupuneri se pot face multe...si nu tocmai bune
daca ai alimentat motorul si merge...e un inceput...
daca spui ca l-ai desfacut...are in el senzori de capat?
incearca sa pui o poza cu circuitul electronic...fata verso

Nu am gasit pe netnici o schema desi am cautat vreo 2 zile. Macar daca stiam de la ce masina este.
Cred ca are ceva senzori de turatie.
Am pus ceva poze, facute cu webcam, de asta sunt de calitate asa slaba. Sper sa se inteleaga ceva:
Cred ca e protectia pentru copii/animale - atunci cand simte o variatie(crestere curent) se inverseaza sensul motorului ca sa elibereze gatul/mana etc respectivilor de mai sus Se poate. Pe mine m-ar interesa cum vin conectate firele, ca sunt 6, si nu merge cu nici o combinate (de cate 2). nu prea se vede din poze ce e pe acolo...ideea e ca daca nu gasesti schema...treci la varianta pe direct...
din alea 6 fire...ar fi doua "+/-"(pe placa ar trebui sa fie un condesator electrolitic pus intre ele...)iar cele 4...doua pentru ridicare/coborare...si mai raman doua...daca e destul de destept...inca unu ar putea fi un fir martor pentru alarma...adica modul ala care inchide si geamurile cand e armata...si mai ramane 1...care habar n-am ce poate fi uite la adresa asta gasesti kit pt geamuri electrice daca te mai intereseaza
http://www.nadiman.ro/magazin/index.php?cPath=22&sort=2a&page=2 Interesant, parca sunt mai ieftine decat prin alte parti (mai vazusem kituri din astea "universale" pe la 5-6 milioane, tot pe net). O fi ceva de capul lor? Auzisem de unele care aveau angrenaje de plastic si... va inchipuiti cat tineau. Si ce naiba n-au fost in stare sa scrie cateva vorbe langa poza niciunui produs? madwolf...si astea tot de plastic sunt angrenajele...n-ar fi asta problema...gandeste-te ca si copiatoarele au angrenajele tot din plastic...deci plasticul bun face diferenta...in schimb...nu stiu ce ti se pare ieftin...ca au niste scoruri de te indoaie...m-am uitat la xenoane...300 euro...si nu stiu daca au si faza lunga...inchidere centralizata 30 euro...sa fim seriosi...aceeasi inchidere e 450 de mii in carfour....scump domle scump... Da, la xenoane m-am uitat si eu si sunt scumpe, foarte scumpe. Eu cautasem pe net si gasisem la 230-240 de euri, pusesem vreo 3-4 link-uri pe topicul lui Pupa ca sa il rog sa-si dea cu parerea daca merita sau nu. Stii pe undeva kituri de geamuri electrice la un pret mai convenabil? Ti-am zis, eu gasisem pe la 5-6 milioane pe net kiturile astea, si cand am vazut la 4 milioane si ceva am zis ca-i OK. Apropo, o fi cu TVA sau fara? Ca daca e fara, n-am facut nici o isprava. sincer nu am cautat kit de geamuri electrice...dar in vitan trebuie sa existe asa ceva...si in plus de asta...acolo vezi dinainte ce te asteapta
cat despre xenoane...cam la 250 se invart....
iulicuta2000 a scris:sincer nu am cautat kit de geamuri electrice...dar in vitan trebuie sa existe asa ceva...si in plus de asta...acolo vezi dinainte ce te asteapta

In Vitan am cautat anul trecut si... surpriza, n-am gasit. Dar poate n-am cautat cum trebuie. eu unu nu am cautat(de fapt o singura data in viata mea am fost in vitan.. ) dar cu prima ocazie...caut si in tomberoane asa ceva cu ceva sisteme de pe la dezmembrari nu ati auzit sa se poata face ceva in privinta geamurilor electrice? ca treaba asta cu ceva nou cam frige la buzunar pentru un moft Pt cei interesati.
Se poate pune foarte usor sistemul de la Cielo de la portiere fata.
DanH a scris:Pt cei interesati.
Se poate pune foarte usor sistemul de la Cielo de la portiere fata.

Deci fuga la remat bre Nu de la Remat.
Macaralele sunt noi,35 lei bucata.Motorasele le-am luat sh,tot de Cielo da fata si am dat 40 lei bucata.Am avut ceva de lucru in sensul ca trebuie decupat din portiera un pic si de facut o mica adaptare la prindere de geam pt a putea fi ridicat-coborit de macara.Oricum cit de curind trebuie sa imi iau un motoras nou pt stinga.Asta de il am acuma se cam incalzeste si presupun ca e cam pe duca.Asa ca mai bine iau unul nou decit unul sh. Rentabil...Ma asteptam la costuri mai mari. Pai si daca iei un motoras nou ala n-o sa mai fie 40 lei, dar banuiesc ca o sa ne spui si noua tin sa precizez ca macaralele de oltean sunt destul de adaptabile....sunt curios cum arata motorasul de cielo...
cat despre decupare...si eu am fost nevoit sa decupez o parte din tabla cat sa intre motorasul (asta ca sa nu se umfle tapiteria usii )
eu am dat 80 de lei pe doua motorase sh Din cite am inteles eu ar fi cam 80 lei un motoras nou.Am sa ma interesez zilele aste si va spun,bineinteles. Vazut azi in obor 2 motorase de geam electric (nu stiu de la ce masina) 15lei amandoua. pomana...daca le luai iti scoteai profit Stiu ca erau degeaba; motorasul care il am eu am dat 5 lei, sa vad cum pot sa-l adaptez si dupa aia mai iau unul.

Of topic. Am mai vazut la o tanti (nici nu stia ce vinde ) un carburator (cred de papuc) 10lei, o consola centrala, simpla (pe care am luat-o) 10lei. Tot felul de lucruri la pret de nimic gasesti cateodata aici in obor. Revin cu noutati.Motorasul nu are nimica.De vina era chederul in care intra geamul ,cel de la rama,acolo unde el culuseza la urcare cit si la coborire.Alea erau imbatrinite si din cauza asta mergea greu.S-a inlocuit si nu mai am probleme. nea` Dan...poti sa ungi putin chederele, ca sa se miste mai usor geamul. Iei o pensula, ridici geamul la maxim, si dai cu pensula in ramă(cheder). Uleiul nu se va lua, caci se va imbiba in cheder Am incercat eu si metoda asta,dar degeaba.Mai rau se comporta. ciudat ce spui tu nu-i deloc ciudat...la mine chedeul de pe stanga e tocit...l-am uns pana si cu seu de oaie...a mers bine vreo 3 zile...dupa asta la coborare face niste trepidatii...pe partea dreapta nu am nici o problema
o sa cumpar chedere noi cand or fi mai multi bani Eu am inlocuit cu cheder de dacia.Esta identic si la fel. si ca pret? La doar 6 lei.Oricum e mai scurt decit cel de oltcit.Eu am inlocuit doar partile pe care culiseaza geamul.Mai exact partea dinspre spate complet iar la partea din fata dor pine unde se tremina in partea superioara ornamentul exterior al oglinzii retrovizoare. Am avut si eu de-aface cu chederele de culisa geamuri. Am gasit unele de dacie noi si m-am scos. La mine cele vechi nu mai aveau acea insertie, gen textila, cu "perishori", a ramas cauciucul gol si geamul facea priza, rezultand geam stramb mai ales la ridicare. Nu merge uns, mai ales cu ulei daca e ros acel material; o sa faca mai rau. Solutia e inlocuirea - e ceva chin la inlocuire- demontat fata usa si parca si geamul Ei chiar chin nu e.Doar ceva de munca . Bre Iulică, pe Turda, au la 7,5 lei setul de culise, cea din spate și cea din față Dar dacă vrei si periile de la baza ramei, acelea sunt vreo 16,5 lei bucata, pentru că au inserție metalică Eu am luat din remat 2 sine cu tot cu motoras (le montez pe trabant) sunt un fel de tub de plastic prin care trece o sarma spiralata gen arc cu motorasul in coltu de jos al usii la 10 lei bukata(motoras+sina) si sunt super simpl de montat si au si dekat 2 fire +/-
sebastyan a scris: sunt super simpl de montat si au si dekat 2 fire +/-

pentru cei care nu au...se poate sa pui o poza doua cu ele? Pai si astelelta au tot 2 fire.Mai ai nevoie si de butoane.
sebastyan a scris:Eu am luat din remat 2 sine cu tot cu motoras (le montez pe trabant) sunt un fel de tub de plastic prin care trece o sarma spiralata gen arc cu motorasul in coltu de jos al usii la 10 lei bukata(motoras+sina) si sunt super simpl de montat si au si dekat 2 fire +/-

si astea le montezi direct pe masina si ai geamuri electrice? poti pune ceva poze ca m-ar interesa si pe mine..
mersi!!! Are cineva de vanzare macarale+motorase de pe citroen CX, BX. Sunt bune de pus pe Oltcit? Stiti cumva ce operatiuni sunt necesare pentru adaptare? macara cu totu nu poti pune...in schimb se poate pune doar motorasul pe macaraua de oltcit... Cele de espero or merge? Daca le adaptezi toate merg Maine fac rost de doua motorase pentru geamuri electrice luate de pe un ford mondeo. acelasi ford mondeo de pe care am luat si inchiderea si alarma care am montat-o la mine Ford mondeo rulz O sa ai un Ford TRS bafta la adaptat!
Plumber a scris:Cele de espero or merge?

Ai un pic de munca dar merge.Eu am de Cielo de fata.Vezi sa ei si butoanele de comanda,asta ca sa nu te chinuii sa adaptezi altele. Cred ca o sa le iau pe cele de Citroen. Mi-a explicat omul ca merg pe Oltcit cu tot cu macarale dar sa schimb sina de la geamuri. Pe cele de espero mi-a cerut 350 lei cu tot cu butoane si nu prea ma aranjeaza pretul. Ciudat Plumber.Tare ciudat.Eu in Iasi am dat:35 lei macaraua noua de Cielo si 40 lei motorasul sh de Cielo.Deci 70+80=150 lei.Butoanele cadau de la un coleg. Nu mai stiu ce sa zic Dane. Poate tu le-ai cumparat mai demult ca si pompa de benzina de Damas. Acum o pompa noua este 350 de lei. Nici nu mai indraznesc sa ma duc sa intreb de altceva. Din cate stiu de la unii-altii, motorasele de BX intra direct pe macaraua de Oltcit, in gaura unde era initial manivela. Nu necesita alte modificari iar diametrul axului e exact cat gaura...

Plumber a scris:Cred ca o sa le iau pe cele de Citroen. Mi-a explicat omul ca merg pe Oltcit cu tot cu macarale dar sa schimb sina de la geamuri. Pe cele de espero mi-a cerut 350 lei cu tot cu butoane si nu prea ma aranjeaza pretul.
alf 08 a scris:O sa ai un Ford TRS bafta la adaptat!

Merci Alex Plumber toate au fost cumparate anul trecut,inainte de intilnirea nationala de la Zugreni. M-am aiurit de tot. Astazi m-am intalnit cu un tip de la noi care are de vanzare macarale si motorase de espero dar si unele de peugeot 405 care zice ca sunt identice cu cele de bx. Cand i-am zis ca se pot pune motorasele de bx direct pe macaraua de Oltcit(cum zice si Mad Wolf) mi-a zis ca nu are cum ca alea de bx(peugeot) sunt cu un cablu nu stiu cum, ca dealtfel si cele de espero. Pentru mine ar fi fost mai comoda varianta cu punerea motoarelor pe macaraua originala de Oltcit.
A ramas sa ne intalnim duminica seara cand va veni cu cate o macara din fiecare sa le vad. Omul vrea pe pereche 150 de lei si imi da si butoane.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum