Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

ulei pe langa bujii

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie, Instalatia electrica
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
salut!am si eu o dacie din 1995 p care tocmai am cumparat-o!am curatat bujiile si am sters pe langa ele uleiul pentru a vedea de unde arunca ulei(mentionez ca se prelingea ulei pe langa primele doua bujii dinspre volan)in continuare fenomenul persista,adica inca mai se prelinge ulei pe langa cele doua bujii!e posibil ca bujiile sa nu etanseze bine sau ce se intampla?help! pe rind...ori pe la garnitura de la capacul de tacheti,ori uleiul scapa pe la coltul chiulasei pe la garnitura de chiulasa...in coltul respectiv se gasesc canalele de legatura bloc-chiulasa. pai si ce e de facut daca curge pe la coltul chiuloasei?si de ce se prelinge ulei pe langa bujii daca e asa? curge din cauza proastei calitati a garniturii de chiulasa...dar nu are rost sa desfaci motorul doar ptr atita. m-am uitat mai bine si uleiul se prelinge pe langa bujiile de la cilindrul 1 si 2!c poate fi?e ceva grav! sterge bine capacul de tacheti..urmareste sa vezi pe unde curge...sau desfa capacul de tacheti,spala-l bine,schimba garnitura de la capac,sterge bine canalul acela in care vine montata garnitura (adauga un strat subtire de prelandez in acel canal) pune garnitura noua si monteaza-l la loc.
crystyan a scris:m-am uitat mai bine si uleiul se prelinge pe langa bujiile de la cilindrul 1 si 2!c poate fi?e ceva grav!

De ce nu o iei batrineste vad ca ai problema de etansare: bujie .garnitura bujie ,chiul
-2 bujii noi
-reglat distanta 06-07 mm aprindere clasica si 0,8-09 mm daca ai aprindere electronica
-Motor rece scoti fisele si bujiile cu pricina
-Cureti luna locul unde vin bujiile
-scoti joja de ulei si pui o picatura pe filetul bujiei noi
-O stringi cu mina pina se duce lejer 3-4 ture
-apoi o stringi cu cheia de bujii dar cu bun simt
-Vezi daca bujiile vechi mai au garniturile pe ele sa nu ai surpriza ca filetul din chiul sa fie uzat si o ultima sansa se scoate acea garnitura din metal ca filetul sa avanseze cu max 1 mm
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie, Instalatia electrica Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Poți crea un topic nou în acest forum
Poți răspunde la mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum