Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

modificare rezervor combustibil

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salutare lume ! Am o intrebare de adresat . In vara acestui an , mai precis in august , vreau sa plec intr-un mic concediu si am de mers tocmai in locul din care a plecat Vasco da Gama sa cucereasca India
Vreau sa merg cu masina , am luat in calcul si avionul si autocarul dar amindoua sunt scumpe.Cu avionul 3 prs dus intors 790 eur fara taxe servicii ( intr-e 20-50/ pers )+ transport la Budapesta/ Bucuresti inca 50 eur /pers. Autocarul c-am 300/pers dus intors la care m-ai adaugam si banii de taxi/ metrou/troleibuz etc
La masina mi-a iesit un calcul de transport combustibil + taxe autostrada 700 eur, deci rentabilitate masina proprie.
Acum vin cu cea ce ma framinta.Am 2-ua masini ca mijloc deplasare : 1) Dacia 1,9 d 2006 full casco 2) renault laguna 1,6 16 valve canci casco
singurul avantaj daca merg cu renaultul este aerul conditionat.In rest nimic.
La consum ies foarte bine cu dacia , 5/%.singura problema este cu rezervorul care e de doar 40 ltr.vreau sa-l fac mai mare ( 50-60 ) dati-mi idei /tinichigiu care ma poate ajuta. Si ramin dator cu mai multe beri . cum 40? la mine e 52 pina in gura la buson...sigur iti trage tot din rezervor? sau functioneza corect sonda?

eu te-as sfatuii sa te mai gindesti inca o data la masina cu care vei pleca la drum....si cu dizelu de 1.9 daca ii dai pe autostrada 100-110 deja suge...apropo,e carosat? poate fi solenza
si aia are motor de 1.9 D ......sa mentionez modelul. Dublu cabina carosata . Iar rezervorul e verificat, adica am lasat pina s-a aprins martorul ( nu "clipit " ) mers la pompa si bagat exact 43 pina in "gura" .
Si am fost cu ea pe autostrada cu 100-110,si exact asta a fost consumul de 5 %. De gindit ma mai gindesc , dar tot la concluzia de mers cu masina ajung.
Avantajul la dacie am mentionat este FULL CASCO .Deci daca se ivesc ceva probleme ........... sunt asigurat .
Mai astept sugestii ( reclamatii ). Multumesc ! nimeni nimic nici o idee sau vreun sfat in afara de cele de genul ia-ti alta masine ,etc..
Anonymous a scris:nimeni nimic nici o idee sau vreun sfat in afara de cele de genul ia-ti alta masine ,etc..

Sunt convins ca pe unde vei rula tu cu masina statiile de alimentare cu combustibil, in speta motorina ,sunt dispuse la min 1000 Km si toti care circula pe acolo au cite 7-8 canistre cu ei .
-Acest aspect ar justifica marirea rez de comb si implicit interventia unui tinichigiu care sa il scoata sa il spele (in 3 ape cu detergenti si alte minuni sa ramina curat luna ) apoi sa il taie sa il inadeasca (alamire sper ca nu visai la cositor si apa tare ca la burlanele de pe casa)=cirpaceala ca poti sa dai de necaz pe drum .Poti face o intrebare la un atelier de tinichigerie. B-dul Brancoveanu (cum vii din Oltenitei) treci de inters cu Nitu Vasile cca 30 m pe stg
-Daca pe cele meleaguri pompele de alimentare cu combustibil sunt macar la fel de dese ca la noi esti rezolvat fara sa deranjezi rezervorul si vei ramine si cu o economie de bani si un stres mai putin . Multumesc de raspuns ! Ideea e ca am m-ai fost plecat in EU cu Dacia ( Ungaria,Cehia) la o departare de maxim 2000 km de Romania.nu am avut probleme cu masina ( nici nu vreau ) dar ,dupa cum ai zis , aveam intotdeauna motorina de rezerva ( 2 canistre 20 ltr ) si am fost nevoit de vreo citeva ori sa apelez si la rezerva.
Acum am luat in calcul faptul ca, totusi, e o distanta destul de mare - aprox 6500 km dus intors - si nu vreau sa ma opresc din statie in statie sa fac plinul.
Cu un consum de 5-5,5 la % fac c-am 600-700 km .Stiu ca sunt statii destul de dese pe autostrada, dar vreau sa fac macar 1200-1500 km fara sa mai alimentez .
Oricum,MULTUMESC din nou si ma mai gindesc la ultima chestie care ai scris-o. daca nu tii asa de mult la confort,io zic ca e mai bine cu papucu...poti pune multe bagaje cu tine iar canistrele rezerva nu te vor incurca... " daca nu tii asa de mult la confort " - " ...poti pune multe bagaje "

Ete un om care imi place cum gandeste.Astea sunt unele motive ptr care prefer papucul. De parca in autocar ai avea cine stie ce confort .Am fost anul trecut in Barcelona si 3 zile ( de fapt 6 dus intors ) am stat numai in c..r.
Caut ,eventual informativ si daca se poate , ptr chestia cu rezervorul un tinichigiu.
A, uita-i sa scriu de unde-s , in caz de stiti tinichigiu.Timisoara
Salutare !! Nu as dori sa ma intelegi gresit si eu inainte de 89 aveam rezervorul de protocol ,scutul de sub el era distantat sa aiba loc .Dar rezervorul a fost modificat la uzina Autobuzul de meserias adevarat si nu am avut probleme cu el si tablele spargeval erau la locul lor .In ziua de astazi nu m-as risca ,as prefera canistre de buna calitate si cite un popas de 30 min pentru alimentare Putina miscare si relaxare este recomandata si de medici dupa ... ore de condus. ok ! Atunci ramin la 2-3 canistre si la miscare
multumesc ,oricum ,de raspunsuri si armin dator cu o( mai multe ) bere

Stima !!
Anonymous a scris:ok ! Atunci ramin la 2-3 canistre si la miscare
multumesc ,oricum ,de raspunsuri si armin dator cu o( mai multe ) bere

Stima !!

Drum bun si Doamne ajuta sa te intorci sa va intoarceti sanatosi .
Anonymous a scris:" daca nu tii asa de mult la confort " - " ...poti pune multe bagaje "

Ete un om care imi place cum gandeste.Astea sunt unele motive ptr care prefer papucul. De parca in autocar ai avea cine stie ce confort .Am fost anul trecut in Barcelona si 3 zile ( de fapt 6 dus intors ) am stat numai in c..r.
Caut ,eventual informativ si daca se poate , ptr chestia cu rezervorul un tinichigiu.
A, uita-i sa scriu de unde-s , in caz de stiti tinichigiu.Timisoara
Salutare !!

noroc vecine! azi am avut ocazia sa vb cu un amic care are si el un dublu cabine si mi-a confirmat ca rezervorul e de 40 L ..fata de pick-up..50L...si eu am un papuc si am fost cu el acu 2 ani la croati(1400km fara prob )...si daca nu mi s-ar fii inmultit familionul... oricum din 2004 si pina in prezent a adunat 144 km si se tine bine ...si nu pot sa zic ca am avut prob cu ea..revizia de consumabile la 8000-8500km si la directie/suspensie/frine cind a fost nevoie.

drum bun!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Poți crea un topic nou în acest forum
Poți răspunde la mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum