Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Coaja mea !!
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
e corecta si varianta mea,mai populara ce-i drept,eu sunt de la tara
iulicuta2000 a scris:e corecta si varianta mea,mai populara ce-i drept,eu sunt de la tara

Omfg..si asta e considerata corecta? r o m a n I c a !!! Uite aici o trusa de biti CR-V care o sa te ajute foarte foarte mult!Costa doar 35 lei la Baumax!
andr3it a scris:
iulicuta2000 a scris:e corecta si varianta mea,mai populara ce-i drept,eu sunt de la tara

Omfg..si asta e considerata corecta? r o m a n I c a !!!

stai ca nu pricep Bre iulica, Andrei s-a referit la faptul ca nu ai folosit forma de acuzativ "pe care", ci forma "care" (este)
iulicuta2000 a scris:
andr3it a scris:

Omfg..si asta e considerata corecta? r o m a n I c a !!!

stai ca nu pricep

Pai inainte era corecta doar varianta "pe care" . De la un timp au inceput sa "Updateze limba noastra dulce" cu forme dubioase sau folosite de "oameni care se uita la 0Tv" -nici un/-nicun;nici o-nicio; pe care-care;si acelea:din cauza la motivu'...etc....mai urmeaza acum sa scriem Romanica, in loc de Romania...tara tuturor posbilitatilor !
in primu rand nu ma uit la otv,nu folosesc "niciun" (parca imi aduc eu aminte de cineva apropiat tie(ca locatie) care folosea un cuvant asemanator )
din cauza la motivu deja e pleonasm(daca ai vrut sa dai exemplu cu "la"(ca de asta l-ai bolduit) nu l-ai nimerit bine(aici as fi putut scrie "nu ai nimerit bine" si tot ai fi inteles ce am vrut sa spun,asa-i? )
nu vad de ce te ataci pentru ca nu am folosit prepozitia "pe" ca sa intaresc acuzativul...
ti se pare corect sau nu,mie unu imi suna bine si cu "pe" si fara
poate mai sunt si alte pareri...in afara de astea 3

p.s.
si vai...de cand "omfg" face parte din vocabularul adecvat al unei persoane care acuza otv-ul ca a stricat vorbirea limbii romane?
cuvintele care este evolueaza,se creeaza altele noi prin unirea unora mai vechi..dar asta nu are legatura cu "Greseala" ema,asa-i? Mama, da' ce arici sunteti azi.
Andrei, cel mai bun dispozitiv pentru dat jos scaunele sunt o cheie cu clichet de 1/4" (de aia mica), cu adaptor pentru "biti" si un "bit" hexagon de 5mm in ea. (aia cea mai mica de aici (evident nu exact aia, ca e scumpa rau, dar se gasesc truse ieftine, numai bune pentru uz din an in pasti)
Astfel ai cel mai bun randament si nu te chinui deloc, pentru ca spatiul e arhisuficient pentru cheia aia.
iulicuta2000 a scris:in primu rand nu ma uit la otv,nu folosesc "niciun" (parca imi aduc eu aminte de cineva apropiat tie(ca locatie) care folosea un cuvant asemanator )
din cauza la motivu deja e pleonasm(daca ai vrut sa dai exemplu cu "la"(ca de asta l-ai bolduit) nu l-ai nimerit bine(aici as fi putut scrie "nu ai nimerit bine" si tot ai fi inteles ce am vrut sa spun,asa-i? )
nu vad de ce te ataci pentru ca nu am folosit prepozitia "pe" ca sa intaresc acuzativul...
ti se pare corect sau nu,mie unu imi suna bine si cu "pe" si fara
poate mai sunt si alte pareri...in afara de astea 3

p.s.
si vai...de cand "omfg" face parte din vocabularul adecvat al unei persoane care acuza otv-ul ca a stricat vorbirea limbii romane?
cuvintele care este evolueaza,se creeaza altele noi prin unirea unora mai vechi..dar asta nu are legatura cu "Greseala" ema,asa-i?

Chill man. Ce ai patit? Pe bune..chiar nu bateam nici un apropo fata de persoana dumitale. Sincer ! Eu nu obisnuiesc sa ma iau de oameni de-aiurea asa.. Eu doar spuneam ca Romania asta se duce ... de tot <si> la nivel Lingvistic (de aici si faza cu 0tv'ul.Nu are nici o legatura cu tine faza aceea!! si oricum am vazut ca nu prea faci greseli de ortografie/punctuatie ..)
Eu am avut ceva cu tine atunci cand te luai de Iulius pt ca scria gresit, de parca numai el ar scrie gresit pe forumul acesta. Intelegi unde bat, nu?
Asta e..se mai intampla si faze de genu'..daca nu cunosti o persoana ..poti sa interpretezi gresit ceea ce spune pe forum.

Multumesc Cristi_s,Laurentiu,Iulicuta si Bibi pentru indrumari. Sa vedem ce bani imi raman si pt trusa da-o naibi de trusa ia un fier beton,il polizezi ,ii faci un cot de 90grade la 2cm de partea polizata si gata...
iulicuta2000 a scris:da-o naibi de trusa ia un fier beton...
Dati-o in colo de treaba. Umblam cu tziganii Cit poate costa un imbus de 5 mm pai daca sta cu scaunu montat pe masina si se chinuie sa lucreze pe langa el,ca nu mai ai are bani sa cumpere un inbus ce rezolva?
iulicuta2000 a scris:... nu mai ai are bani sa cumpere un inbus ...
2-3 lei gasesti si pe strada daca te uiti bine Azi iar am apucat sa muncesc mai mult pe la coaja...motorul mai poate astepta.
-am renuntat la bolturile de la usi si urmeaza sa iau la puricat contactu din usa pt palfoniera pt ca merge cand vrea el
-testat locasul pt viitoarele boxe pe fata Ca sa nu te mai chinuie cauta de Cielo fata.Sunt foarte bune.Am avut asa ceva la mine si pina la demontare definitiva nu m-au deranjat deloc. nu mai am ce sa incerc. Masina se va dezmembra. Topicul se poate inchide.
Multumesc !! Deci dupa ce ne-ai chinuit de am citit tot topicul... ai dat " kicks " ( . Pacat . Nu stiu de ce m-a asteptam la asa ceva . Eu sunt la fel , ma apuc de ceva si uit sa mai termin . Daca tot se dezmembreaza ce ziceai ca e ? TRS ? Ce carburator are? Sunt curios de niste piese cum ar fi bobina + carburatorul . Multumesc. o dai pe bucati?
ce-ai patit ? Pana la urma, masina ramane. Eu voi scrie si mai putin decat pana acum , pe acest forum, eventual voi posta in continuare poze-aici- cu ceea ce am mai lucrat pe la masina. In acest mod nu se vor mai creea flame-uri & stuff. Acest topic va incerca sa prezinte idei, chestii folositoare pt cei ce il vor accesa.
P.s: Sorry Shoby, voi reveni cu poze noi ..dar si cu cele pe care le-am sters.
Tonim, as vrea si eu un raspuns in legatura cu bucsele, pe mp. Multumesc. Dupa cum ziceam, poze:

Locasuri Boxe Fata-incap boxe de 10"/13"/17" (imagine) si are rezonanta mult mai buna decat cele montate normal-jos. Eu o sa pun de 13" ca sa nu decupez din tabla si ca sa am maxim de rezonanta.
Rezervorul de benzina: dat jos, curatat de putina rugina (la suprafata) si Plutitorul/Traducator nivel benzen+scos sita din rezervor, de la vechiul Plutitor. Martin, prietenul meu imaginar, e de vina pentru urmatoarele:

- Primul strat de vopsea
_al 2-lea strat de vopsea (si ultimul)

Maine urmeaza sa dau cu Lac la spray (18 lei Dupli-color) bordul superior + inferior. La compartimentul motor, ai dat cu o culoare mai deschisa peste negrul ala?
Nu de alta, dar nu prea o sa mai observi pe unde pisha ulei
7thRaven a scris:La compartimentul motor, ai dat cu o culoare mai deschisa peste negrul ala?
Nu de alta, dar nu prea o sa mai observi pe unde pisha ulei

Nu bre corbule. La motor e negru tot, fix ca in poze Ce mah, Oltcitu pierde ulei ? Nu pierde... uneori ai stricat frumusete de bord inferior albastru sper ca nu vrei sa-l pui vopsit in verde Acrilat am dat eu dar imediat la vre-o 20-25 minute dupa ce am dat al 2 lea strat de vopsea . In felul asta pelicula de lac s-a integrat in vopsea ca si cum ar fi fost lac in a 2 a mana . Luceste fain si nu se cojeste . dar eu am folosit ceva made in Italy dar am uitat denumirea producatorului . Sincer acu, Iulicuta, nu prea mi-a placut combinatia din fabrica (bord superior gri+bord inferior albastru) asa ca intai am mers pe combinatia Stralucitoare (negru-argintiu) iar acum m-am gandit ca mi se potriveste mai bine acest "Verde Fosforescent", mai exact Fluo Vert. Daca era tot interiorul "Cognac" era alta treaba Unde mai pui ca acel albastru se facuse deja un neam de verde dupa ani si ani.. . Deci Verde de la Tuborg-Martin + Radio DEEA (mai tb niste rosu)
Ce am constatat : vopseaua e la 18 lei, ca cele normale, dar e mai complicat de intins ca sa nu lasi urme (care se vad destul de mult) si cu cat dai mai multe straturi, cu atat se inchide mai tare culoarea. O sa pun o poza si cu Proba pe care am facut-o pe bordul vechi ca sa vezi cat de verde voiam sa iasa.
B ok. pe scurt si fara flame-uri: am vrut sa fie o surpriza, iar credit nu mai am de cam 1 luna.
andr3it a scris: am vrut sa fie o surpriza

Off Topic - serios
andr3it a scris:... mi se potriveste mai bine acest "Verde Fosforescent", mai exact Fluo Vert.
Daca-ti mai ramine ceva vopsea nefolosita (verde, rosu si/sau negru), poate mi-o inminezi pt vopsirea unor plute (pt pescuit). ..hai cu update-ul :
"Aeroterma"- Dat jos tot buretele ala infect care izola pe-acolo si am pus mocheta. "Prenlandez" Power.

Mocheta:

P.s. Imi pare rau, Spray nu mai am. Andrei... este verde Fluorescent ... nu fosforescent, pentru ca nu se incarca de la o sursa de lumina, iar pe intuneric lumineaza.
Sincer ... chiar mi se pare ca arata urat acel verde fluorescent.
Dreamer a scris:Andrei... este verde Fluorescent ... nu fosforescent, pentru ca nu se incarca de la o sursa de lumina, iar pe intuneric lumineaza.
Sincer ... chiar mi se pare ca arata urat acel verde fluorescent.

Stiu ca este Fluorescent-de aceea am pus <"verde fosforescent"> iar cu privire la nuanta culorii..depinde de gusturile fiecaruia . Mie imi place

LE: Pozi

Aripi fata date de rugina (in partea superioara-in triunghiul acela format cu grila si capota) -3 straturi de grund+ 2 vopsea + 2 Lac

Man super frumos a iesit , imi vine sa te iau acasa sa te apuci si de a mea ... Pacat ca am decat 2 cam si nu e loc ) . Super dar ... scapa de bord ) . Intradevar e frumos cu verde si da bine ... dar daca nu se completeaza cu ceva dejeaba .Punei niste huse pe comanda ( negre si cu dungi verzi ) sau neoane... e prea ciudata asa... sau daca iti place bvo . Pana la urma urmei tu o conduci nu noi:)).Bafta mai departe !!! Daaaa. Fix neoane sa puna. Si un sticker pe care sa scrie " Bre, daca masina era verde, mergea si verdele ala la bord. Da' asa... Bun.Hai sa imi dau si eu cu parerea.E bine ce ai facut la partea de caroserie.Totusi..........cind ai curatat la aripa trenuia sa cureti peste tot si sa dai cu antifon,nu numai suprafata afectata.Mai departe la compartimentul motor era mai bine daca dadeai o culoare deschisa,eventual alb.La ce te-ar fi ajutat?S-ar fi vazut mult mai bine eventualele pierderi de ulei.Intradevar albul e prtentios ca se murdareste repede.In schimb te-ar fi ajutat mai mult.
Cum am mai scris si mai sus,inainte de a scrie tu ca masina se dezmembreaza cauta intrerupatoare de portiera de Cielo.Nu vei regreta.Vin foarte bine in locul celor de Oltcit.De asememea,verdele ala de la bord parca e prea..............tipator.Ma rog din moment ce tie iti place asta e. @ Shoby,MadWolf : Multam de aprecieri. Bordul o sa il las verde pt ca urmeaza sa vopsesc si fetele de usi inferioare tot cu ... si, daca ne mai lasa astia sa mergem cu ele, o vopsesc tot ...e; mai vedem noi. Cat despre munca la masina ta: poate iesea ceva la atelierul Iulius&Andrei co. . n-a fost sa fie.

@ Pupa, nu o sa pun nici un neam de sticker pe ea sau neoane Si da! mie imi place foarte mult

@DanH : In prima faza am zis sa ma ocup de compartimentul motor + rugina din interior/aripi+ antifonare. Insa, cum vremea nu imi permite, o sa o antifonez cu prima ocazie cand schimb evacuarea sau cand mai dau motorul jos (depinde cat o sa reziste o-ringurile (Largi) si simeringurile Negre)...om trai si om vedea. Caut si intrerupatoare de cielo.

Noutati: am schimbat pedalierul pt ca era tare subred si abia se mai tinea in 2 suruburi din 4. Urmeaza spalarea instalatiei de franare cu spirt si refill cu Lichid Dot4 2+2 Hi-tralala..sper sa fie bun. Cele mai recente poze

Partea dirrty

Probleme intalnite la motor:
-Culbutori dusi-au fost rectificati
-Axe cu Came cu ceva "zgarieturi" - rectificate foarte putin
-Segmenti uzati in proportie de 80 %-Inlocuiti cu unii noi (Goetze)-130 ron
-Axe culbutori (si nu numai) infundate urat de tot cu Silicon rosu a.i sa nu mai asigure ungere cum trebuie
-Axa cu came de pe partea cu delcoul montata Invers-acum pot, in sfarsit, sa bag si acolo normal bujia.

Probleme cu: o-ringurile noi - prea largi iar restul de simeringuri is negre, nu rosii cum aveam pana acum.

Cam atat pana acum. Fii mai explicit:cum a fost montat invers axa cu came de pe partea cu delcoul? Adica flansa pe care vine fixat delcoul a fost montata invers, cu scobitura pentru bujie in jos. probabil palierul a fost montat pe dos.
are o scobitura sa poata fi bagata cu usurinta bujia .
DanH a scris:Fii mai explicit:cum a fost montat invers axa cu came de pe partea cu delcoul?

Pai...fix cum am spus mai sus asa au zis si taica-miu si mecanicul. probabil cum spune tonim. Nu ma pricep prea bine. Scuze Aha,am inteles acuma.
Imi fac timp sa pun fata/aripi/capota
Imi fac timp sa pun fata/aripi/capota sa inteleg ca acum cauti sa-ti faci timp sa pui fata aripile si poate capota? Nu imi da idei ca acum ma apuca damblaua si bag masina in uscatorul blocului si ma pun pe montat ..totusi mi-ar trebui si furtunul ala ce leaga rezervorul de cot (cot rezervor care si el trebuie schimbat si e doar vreo 43 lei)..in schimb furtunul ala nu il gasesc nou, iar cotul este intepenit in alea 4 suruburi de ...
P.s. Mai estem doar vreo 7 ore pana ma apuc de montat. cotul e prins doar in 2 din cele 4 suruburi,cele de pe orizontala ,ca sa zic asa,si e acelasi ca la dacia papuc si break
iar cotu ala de cauciuc cred ca tot de la papuc sau break merge Stiu faza. Am reusit sa le desfac pe alea 2 false..si cand ma bucuram mai tare...am dat de alea 2 idioate. O sa ma interesez sa vad daca se potriveste furtunul/cotu' de dacie break/papuc. Ms
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 3 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum