Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Conducte limitator frana

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Spuneti-mi si mie va rog frumos cum vin conductele pe limitatorul de frana!Adica ,unde vine conducta principala,unde vine conducta stanga spate si unde vine conducta dreapta spate!Trebuie reglat limitatorul frana?Cum fac acest lucru?Multumesc banuesc ca e montat la locul lui ! conducta dr.spate se monteaza SUS.... stanga spate se monteaza JOS catre fata ..... conducta principala se monteaza JOS catre spate !

cele trei gauri formeaza un triunghi ! UNA sus si doua jos ! Da acum e montat la locul lui!L-am dat jos ca nu mai functiona si am schimbat conductele de frana doar pe spate!la al meu in stanga jos are un stut!
Acel triunghi este asa:una in dreapta sus,una sub el (dreapta jos) si una in stanga jos! stutul ala e o reductie , ptr orientare folosesti mai bine,,FATA-SPATE,, decat ,stanga-dreapta ! daca stai sub masina l-e incurci

cum ai deblocat limitatorul ? sa nu curga pe la pistonas !!! Sa-l deblochez?Eu l-am scos pentru ca nu mai scuipa lichid de frana la conductele spate!Am scos pistonasul ala sau cum se numeste cu protectia aia de cauciuc si am impins usor de tot bila!Dupa aia am suflat cu pompa de umflat rotile prin gaurile alea si atat! de multe ori se blocheaza (ruginesc in interior ) si nu mai lucreaza ! cand calci frana , acel pistonas impinge parghia , dupa ce faci aerisirea, verifici daca lucreaza ! Am montat limitatorul si tot nu functioneaza!Pe la conductele spate curge foarte foarte foarte putin lichid!Pe fata curge cum trebuie dar pe spate ioc!pedala tine foarte foarte jos!Ce sa-i fac?
bibi a scris:Pe fata curge cum trebuie dar pe spate ioc!pedala tine foarte foarte jos!Ce sa-i fac?
Esti sigur ca lichidul de frina a ajuns pina la limitator Da,pentru ca am facut pedala pana cand a curs lichid prin conducta principala dupa care am pus-o in limitator! cum ai verificat ca iti curge foarte putin prin conductele care merg la etrierii spate?

si...sau curge putin, sau nu curge deloc(ioc)?
Cu masina lasata jos de rotile spate, e normal ca pe spate sa curga lichid mai putin(ca doar nu vrei sa prinda mai tare pe spate decat pe fata), dar cu puntea spate ridicata(macar pe partea cu limitatorul) trebuie sa iti curga lichid in cantitate normala. Masina era ridicata in partea stanga spate,am pus o pungulita pe care am prins-o de conducta care intra in semietrierul spate si am facut pedale!A curs foarte foarte putin si am facut cam 10 pedale!(nici macar 5 ml de lichid nu a curs) ai vreificat daca lucreaza cum ti-am spus ? Da,si am observat ca protectia din cauciuc este uda!Probabil de lichid de frana!
valib a scris:Cu masina lasata jos de rotile spate, e normal ca pe spate sa curga lichid mai putin...dar cu puntea spate ridicata(macar pe partea cu limitatorul) trebuie sa iti curga lichid in cantitate normala.

Vali, aici gresesti. Cu masina suspendata, limitatorul lucreaza la minim. Cu masina incarcata (caroseria lasata si rotile spre spate), limitatorul se deschide prin intermediul arcului si lasa sa iasa mai mult lichid spre etrieri.
Cu masina suspendata, actionezi manual asupra pirghiei pe care ar trebui s-o actioneze arcul cind masina e incarcata. asa e. Le-am incurcat.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum