Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Inchidere usa stanga (sofer)
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
m-da.. i-am dat de capat pan la urma.. am impins tija aia lunga in jos, si ridicat, sucit de cealalta.. in final si-o dat drumul
PFIUUU.. nu-i usor.. sa vad amu cum o montez pe masina ce se pastreaza..
mersi oricum pt support Am si eu o problema la usa de pe dreapta...ce-i drept nu e la inchidere, ci faptul ca uneori in mers se deschide singura, nu se deschide sa cazi din masina ci trece pe prima pozitie a broastei. Ce sa-i fac? Mi se pare destul de grava treaba asta... schimba broasca Astazi schimbai bolturile la ambele usi, iar la usa stanga am o problema, usa sta lasata cam 1 cm ca si inainte sa schimb bolturile si trebuie sa dau destul de tare cu ea sa se inchida. Ce sa-i fac ca o aduc cat de cat pe poztie? regleaza surubul de pe caroserie, ala cu cheia de 16 ce vine prins pe aripa spate, de vine incuietoarea pe el si astfel usa se inchide Usa e reglata bine, inchisa vine la linie, cand o deschid se lasa in jos. bolturile rupte?! astazi le schimbai, erau intregi, dupa ce bagai primul rand de bolturi si vazui cum sta treaba, le scosai din nou si bagai altele tot noi. rezultatul acelasi. e foarte ciudat avand in vedere ca masina nu a fost lovita. Bolturile ca bolturile, dar te-ai uitat cum arata balamalele in care intra bolturile? Poate sunt ovalizate. Si in cazul in care sunt balamalele ovalizate, ce este de facut?
MadWolf a scris:Ma enerveaza la culme... merge si nu merge. Daca am inchis usa, n-am folosit-o cateva ore si o deschid din inchiderea centralizata - nu vrea sa se deschida decat daca folosesc si cheia. Ba mai mult, undeori nu vrea decat daca intai o inchid. Am incercat chestia cu unsul mecanismului si se pare ca nu da rezultate. Faza-i ca dupa ce o inchid-deschid de cateva ori, merge si din telecomanda. Cu singurul amendament ca dupa un timp iar face figuri. Asa se manifesta uzura la mecanismul de inchidere?

Am uitat sa consemnez ca problemele cu deschiderea usii s-au rezolvat in urma cu aproape o saptamana, cand am facut o vizita la Iulica iar el a avut inspiratia sa umble la modul in care era prins actuatorul de usa. Pare-se ca tija usii nu era chiar paralela cu tija actuatorului. Acum merge perfect. Am și eu o problemă la ușa stângă: nu prea se mai deschide din interior.
începuse mai demult să facă figuri, trebuia să dau de două-trei ori de mânerul din interior ca să funcționeze.
Ieri nu a mai vrut să mă lase să ies din mașină deloc. Am lăsat geamul și am deschis din afară.
Restul(închidere-deschidere centralizată, clanța exterioară... încuietoarea nu este cazul pentru că l-am pus pe Iulică să scoată tija când a montat închiderea) funcționează.
Ași fi desfăcut-o dar plouă. Am rezolvat printre picături de ploaie. Am desfăcut fața ușii și am studiat problema. Treaba era că la comanda din interior nu se apăsa până la capăt butonul/știftul acela care deschide broasca. Nu știu ce s-a întâmplat sau s-a uzat, dar eu am scurtat tija(am îndoit-o cu patentul) și acum funcționează.
Plumber a scris:Am rezolvat printre picături de ploaie. Am desfăcut fața ușii și am studiat problema. Treaba era că la comanda din interior nu se apăsa până la capăt butonul/știftul acela care deschide broasca. Nu știu ce s-a întâmplat sau s-a uzat, dar eu am scurtat tija(am îndoit-o cu patentul) și acum funcționează.

exact aceeasi chestie am patit-o si eu ...numai ca era la usa dreapta.. Se deformeaza urechea de pe broasca,dar din fericire se rezolva usor
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum