Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Citroen AXEL ... AKA THE GRIMM
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
partea cu uleiul e mai nashpa ..fara explicatie ... dar nu am vazut ca scrisese si de ulei ... acum depinde cat de sau e lovita usa ...unde cum ...dar facem speculatii fara sa vedem ... dar un tampit poate sa iti stearga usa cu bara ..si sa iti rada si oglinda cu oglina lui ... s-au mai vazut cazuri ...)

cat despre scuteristi ...clar ...sunt nebuni ... daca si la -15 grade ..in sfarsit daca in buc gasesc o explicatie ...ca deh e aglomeratie mare si te strecori mai usor cu scuterul prin celelelte orase din tara ..cam pica varianta pt ca in maxim o ora il travesezi oricat de mare ar fi aglomeratia .... si oricare ar fi orasul cu exceptia buc bineinteles Am citit si eu topicul.Frumoasa.Interesanta combinatia rosu cu negru.
Sa fii mai atent pe unde o parchezi. sambata am reusit sa schimb intermediara ..aca facuse 'pori'.... su huruia tare.
acu cred ca anu asta o vopsesc iar... sper Azi ...M-a lasat bateria (avea 5 ani juma..) exact langa mazginul de piese auto...
Am intrat in magazin ...am luat o baterie Carranda de 62AH , am montat-o in locul raposatei si am plecat Azi am schimbat fisele ca imi mergea intrerupt si consuma ca draq(20%) ...
Am schimbat fisele Tesla (albastre) cu fise de Urziceni (rosii)... (am masurat rezistenta lor si ...cele de Urziceni is cam de 2 ori mai putin ca alea tesla...asa ca ...ce e vechi e mai bun , de data asta )

Nici nu puteam urca o panta fara sa bata avansu si mai mult de 100km/h nu urca ... hmmm... nu prea am facut nimic pe la masina ...pt ca s-a inbolnavit....
Ia crescut un "melc" pe motor .... oare ce sa ii fac??? Da-i gaz Bravo mă, ai reușit, să mă plimbi și pe mine i-am promis lu matusamea de la husi ca in momentul in care termin masina ...primul drum il fac la ea... asa ca... Haide bre Acceleratule, pui milioane de poze pe alte forumuri si tocmai aici, la casa Oltcitului nu pui nimic? Urat, tare urat Poze ... scuze de intarziere ...

http://img192.imageshack.us/gal.php?g=p290910190201.jpg Buei cotul ala de la cilindri 3 si 4 e urat de tot. Nu mergea sa nu il faci asa de brusc? Teava e cutata rau acolo si unghiul e cam dezavantajos. Nu mergea o curbura mai mare?
cristi_s a scris:Buei cotul ala de la cilindri 3 si 4 e urat de tot. Nu mergea sa nu il faci asa de brusc? Teava e cutata rau acolo si unghiul e cam dezavantajos. Nu mergea o curbura mai mare?

Cotul ala a fost modificat ... si nu mai e asa cutata..
sau poate trebuia sa inteleg ca modificarea trebuia modificata??... Modificarea. De aici eu vad o problema la unghiul ala de la imbinare. Am facut o schita mica:

Cu rosu am incercuit zona care nu e chiar OK, cu verde am pus un traseu care mi se pare mie mai OK. Ramane de vazut insa daca e posibil de executat asa. Ai incercat sa bagi nisip batut bine in teava inainte sa o incalzesti ca sa o indoi si abia dupa aia sa o indoi? S-ar putea sa nu mai faca cute.

La traseele de admisie si evacuare trebuie sa eviti cat mai mult colturile si cutele, fac niste turbioane de te doare mintea. da...m-am prins....ve cem cum iese treava si fac si varianta 2 Masina a ajuns acasa la ai mei ... pe rotile ei...si cred ca am facut o boacana .... sau nu (sper...)
Acu nu stiu daca am stricat turbina sau nu ...faza e ca am mers cu ea de la service-ul ala pana la garaj (7 km in oras) fara racirea pe apa pusa ....
La un moment dat am dat cu putin stropi de ulei pe admisie
Eu banuesc ca s-a supraincalzit motoru ... si sa subtiat uleiul incat a curs pe langa segmentii rotorului...
De dat nu i-am dat in gura si am mers cu maxim 2500 rpm si cu Wastegate-ul deschis ... dar tot facea presiune ...
ma-m oprit si am stat sa se raceaca un pic pe la jumateatea drumului .... si atunci am vazut uleiul...

De scos fum pe evacuare nu scoate ...dar cine stie..

In rest toate ok...
Masina a devenit mult mai silentioasa ca inainte ... cred ca nici nu am sa mai pun "insertu" de la bovu hks... ca zicea Gica ca nici macar nu se cunoaste ca am ceva sub capota decat daca deschid capota
Poze cred ca am sa pun maine ...ca azi ma duc la o nunta ... cu taxiul... Foarte bine, poți să bei. De bucurie că nu conduci și că ai turbină. Poze: http://img155.imageshack.us/gal.php?g=p1310100856.jpg daca a avut ulei n-ai stricat nimic stai linistit
ai admisie facuta intre turbina si carburator?pentru ca altfel nu vad ce presiune a facut,morisca se invarte dar nu suficient sa faca presiune ca altfel nu-mi mergea mie pe gaz :d Admisia nu e facuta inca ...dar se simte cum sufla pe la 3000..... daxca tii palma in fata compresorului...

Daca inchid wastegate-ul sufla fff tare.. chiar de pe la 2500...
Boostul stiu ca se masoara doar cu admisia pusa ....

Oricum mai e de treaba ...tre sa ii fac sistemu de racire si apoi admisia...
Tre sa vad cum inlantui pompa de apa , vasu de expansiune si radiatoru... pompa de apa sta binemersi prinsa de cele doua furtune Da..se pare ca mana la primavara nu mai fac nica pe la masina ...asa ca o sa cam stea cu prelata pe ea..
PS: masina a primit un fratior mai mic va dau un indiciu: The power of dreams! Ai gresit sloganul (si implicit masina). Corect este: créative technologie. Sa o stapanesti sanatos.
P.S: iti mai aduc aminte nitel de pragurile alea, daca poti sa iti faci timp dupa sarbatori de ele ar fi super. Merci. N-a gresit de loc sloganu. Créative technologie e la a mea si la a ta. El s-a orientat in cealalta directie Nu vrea sa insiste pe frantuzoaice ca altii
cristi_s a scris:Ai gresit sloganul (si implicit masina). Corect este: créative technologie. Sa o stapanesti sanatos.
P.S: iti mai aduc aminte nitel de pragurile alea, daca poti sa iti faci timp dupa sarbatori de ele ar fi super. Merci.

Multam de urari ...cu pragurile rezolv dupa data de 27 decembrie ...

Frantuzoiaca nu dispare ea asa cu una cu doua... power of dreams , ca power of dreams , dar daca nu e civic ... nu mai au visele asa putere mare Civic ca civic, dar macar Type R sa fie.

Ok, nu ii graba foarte mare cu pragurile.
cristi_s a scris:Civic ca civic, dar macar Type R sa fie.

Ok, nu ii graba foarte mare cu pragurile.

As fi vrut eu Type-R, dar ...e doar un 1.4is poze cu surioara mai mica cu 4 ani : http://img6.imageshack.us/g/p0602111248.jpg/ Frumoasa masina. Sa o Stapanesti sanatos ! Cate probleme mi-a facut mie o Honda d'asta ! Ar vrea Adi sa aiba o Hondita ca aia care ti-a facut tie probleme Ti-a recitit topicul.Bravo,Accelerator,imi place.Modificari serioase la motor.Asteptam primavara sa vedem ce mai lucrezi!
Si cand ma gandesc ca ti se pusese pata s-o vinzi...
deceneu32 a scris:Ti-a recitit topicul.Bravo,Accelerator,imi place.Modificari serioase la motor.Asteptam primavara sa vedem ce mai lucrezi!
Si cand ma gandesc ca ti se pusese pata s-o vinzi...

Da stiu ...unii spun multe la nervi..
...unii spun multe la nervi..

Moldoveanule! Adi lasa-mi dimensiunile pentru ce am discutat,eventual o poza Ce mai face masina? ploua ...ploua si iar ploua peste masina.... Ceva lucrari la ea? Adi nu ai 2 caucioace 145 80 13? am avut ...si le-am dat cu tot cu jante lui unchiumiu sa le puna la caruta ... dar asta acu vreo 2 ani...

ps: cam asa ar arata admisia de la turbo...
destul de ordonat compartimentul motor. turbina are racire cu aer? ca nu vad vasul de expansiune si alte minunatii pe acolo.
spor la treaba in continuare! Adi maine sper sa reusesc sa ajung la garaj ca sa iti dau bucata de care am discutat.
jimmy92 a scris:destul de ordonat compartimentul motor. turbina are racire cu aer? ca nu vad vasul de expansiune si alte minunatii pe acolo.
spor la treaba in continuare!

atunci cand am facut poza am schimbat pozitia racirii cu apa ...pt ca nu era eficienta .... si nici acum nu e .. dar e mai bine ...

bibi a scris:Adi maine sper sa reusesc sa ajung la garaj ca sa iti dau bucata de care am discutat.

ok vedem cum facem... Buuuuun....
Masina a devenit totusi un TRS....
merge la 0.3 bari (cu overboost mai mare, dar pe la 0.3 se stabilizeaza)
Trebuie sa vad cam pe unde scapa presiune... Felicitari!
Sa faci un clip sa vedem si noi cum trage o sa fac si clip...sar sa il fac sa mearga ca lumea

Azi am incercat sa rezolv cu scurgerile de ulei de la tuburile de retur ulei...
cumparasem acu mai mult timp de pe ebay ...kitul de reparatie dela Chevronix... sa vedem cum iese mai ales ca am folosit si silicon Victor Reintz... Uitase-m sa zic ca masina are ITP pana in august 2013... ITP-ul l-ai facut cu turbo montat?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 3 din 7
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum