Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Citroen AXEL ... AKA THE GRIMM
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
am p La mine retardatii nu puteau scoate masina din parcare si s-au gandit ca ar fi bine sa imi plieze oglinzile, sa nu-si zgarie bunatate de masina. Asa ca mi le-au dat peste cap pe amandoua. Aia din dreapta e bulita rau, aia de la sofer culmea, inca mai merge. Bine ca nu te-ai trezit cu oua sparte in parbriz. Pe la braila se poarta. Nu ai auzit de garaj?Daca stii ca tot o patesti tine-o in garaj si gata!
bibi a scris:Nu ai auzit de garaj?Daca stii ca tot o patesti tine-o in garaj si gata!

A dat Garaj? Chiar crezi ca oricine isi permite garaj? Chiar crezi ca toti pot sa isi tina masinile in garaj? Sa o luam asa: la mine in cartier NU SUNT GARAJE. O sa o duc in garaj totusi.
N-ai ce sa le faci, dobitoci peste dobitoci. Lovesc masina si apoi pleaca. Las Din ce in ce mai des observ asta...
Giully4u a scris:Garaj? Chiar crezi ca oricine isi permite garaj? Chiar crezi ca toti pot sa isi tina masinile in garaj? Sa o luam asa: la mine in cartier NU SUNT GARAJE. O sa o duc in garaj totusi.
N-ai ce sa le faci, dobitoci peste dobitoci. Lovesc masina si apoi pleaca.

Nu cred ca era vorba de tine si nici de Iulius_je!Din cate stiu eu(poate ma insel) Accelerator are garaj!
Iulius_je ...nu am garaj! bibi ...nu imi mai polua topicu' cu OFFTOPIC.... te rog.. Nu eram deloc offtopic.....era un sfat bine ca esti tu mai cu mot si ai garaj.... da...am schimbat ieri oglinda
...am refacut mecanismul de reglaj ...numa ca merge mai greu... (cel putin nu se mai deregleaza... ) bun ...deci tre sa schimb sonda de la cutie...ca a ramas blocata in marsarier... (se apride semnalul tot timpul)...

momentan am scos mufa ca sa nu mai induc lumea in eroare.. am spalat masina si acum arata cam asa(sau mai bine zis arata asa duminica ca acu arata jalnic (a plouat torential 2 zile ))
http://img10.imageshack.us/gal.php?g=sdc10092i.jpg Arata misto . Rosul este meserie cu negru
Scoate sonda si spala-o . O ciocanesti putin poate e blocata bila . Misto combinatia rosu cu negru
Arata foarte bine! Felicitari ! da... ieri m-am cutrmurat puternic...
am descoperit de ce trancanea pe partea dreapta ... fata

SURUBURILE CARE TINEAU CASETA DE DIRECTIE PE FARTEA DREAPTA ERAU SI INCA SUNT FORFECATE ...

acu stau sa ma gandesc ce pateam adaca se mai intampla ceva la 140 la ora...

Tre sa fac cumva sa scot cioturile de acolo si sa le schimb...
intrebarea e :
trebuie sa mai fac reglajul de la directie dupa ce le inlocuiesc???(pe ele suruburile???) Atata timp cat caseta ramane in exact aceeasi pozitie.... nu.
Nasoala treaba... prima oara cand aud de asa ceva cica ar fi curs acid de la baterie .. si ar fi slabit suruburile... (asta la fostul proprietar poate...) Asa ceva ince nu am auzit pina acuma.In fine.Problema ramine sa reusesti sa scoti acele resturi de suruburi.Ar fi bine ca inainte de demontare a casetei de directie sa poti sa iti faci niste semne cu pozitia in care vine ea acuma.Dupa aia sa demontezi.Oricum dupa asta tot e bine sa faci o verificare a unghiurilor. cred ca sambata am sa am timp sa ma ocup cu Gica de cioturile alea... Gata am rezolvat...cu cioturile., multumita lui Gica care a avut sdv-urile care trebuiau..

E bine totus sa verificati si voi suruburile alea... Nenica...te-am claxonat acum vreo 2 zile...nici nu te-ai uitat la mine erai cu hondita ...prin izvoare ...nu?
te-am vazut... dar prea tarziu Vai! Arata exceptional masina. Felicitari pt look E foarte inspirata. Adi ai montat farurile?Este diferenta mare? nu le-am montat... inca toba? saptamana viitoare .. toba poze cu cioturile forfecate...
http://img194.imageshack.us/gal.php?g=sdc10151h.jpg pai da mai acceleratoare,dar astea erau rupte la ras cu partea de sus a casetei de directie nu?simpla demontare a casetei si un patent cred ca rezolva problema,fiind rupta floarea nu mai era tensionat surubu,si cum nici prea ruginite nu sunt banui ca n-a fost greu sa le extragi pai nenea avea ditamai gura de lup....
si eu ma pregateam cu bormasina si cu tarodu pe invers!!! Asaaa... Deci pot sa spun ca in sfarsit avem LINISTE... datorita lui ValiB
Asta dupa ce am schimbat toba sport(era una de japoneza si fffff zgomotoasa:rolleyes2) cu toba trimesa de Vali (mare mester omu cu tobele - jos palaria ..) oare ce o fi pus in ea? ca masina tot asa fuge poate chiar mai bine( poate mi se pare mie )
pot sa spun ca se aude muuult mai frumos cand merg cu masina .. adica se aude doar sunetul superb al boxerului ... (si ce marfa se aude ...) daca ma dau la el .... in rest liniste si pace (depinde si pe ce fel de drum merg.. )

http://img199.imageshack.us/gal.php?g=p0523091332.jpg

Mai ales ca evacuarea e foarte etansa (ca sa nu zic suta'n'suta )
si eu am ramas la fel de remarcat (i-am comandat una la fel lui highvoltage)...si din masina nu se aude evacuarea niciodata (iar de afara se aude doar daca stai in spate, in rest doar motorul), iar la ralanti nu mai vorbesc....se aude in spate doar tzacanitul motorului super afacere am facut... cu toba asta !
Ps :ce fel de tabla a folosit la creerea acesteia??
adica sa ma astept la rugina sau nu?? E tabl pana pe 14 trebe facut ITP-ul...
am pregatit capacele pt jantele de 13 pe care le voi monta acestea fiind cu cauciucuri de 145/70 r13 ...de iarna(oricum voi merge putin cu ele... ) daa....azi am avut treaba nu gluma....
Am luat si am pregatit jantele cu cauciucurile pe 13, adica le-am curatat si vopsit negru mat si pus si capace (capacele nu le-am pus inca ca ma pus draq sa le vopsesc cu spreiu si mi-am facut de treaba , ce mai cred ca va iesi o tiganie... )

acu am roti ca de carucior...ce senzatie ...
Plec cu scart de fiecare data .... am reusit sa dau scart si la schibatrea din a 3-a la a 4-a

oricum ...nu imi place cum arata acu ...cu toate ca parca nu prea mai trancane acu ..(a avut dreptare Laurentiu cand imi zice ce si cum cu jantele mai mari )

Poze cred ca apun maine cama sa ceva arata duminica...
http://img39.imageshack.us/gal.php?g=sdc10882n.jpg Succes la ITP adica te duci la itp cu jante in 4 prezoane , si cu capace ?
bafta multa adi .
sa nu le vina idiotilor vre-o idee sa te puna sa dai o roata jos .
pune si tu cateva coliere din alea de plastic de prindere a capacelor chiar daca au surubul ala central de fixare , asa pentru derutarea adversarilor MIsiune indeplinita !!!
ITP luat pe bune....

Singura chestie care a fost e ca nu iseau gazele , dar mi-am bagat manuta cu surubelnita si au iesit foarte bine....

PS: S-au luat de cauciucuri ca cica nu-s ca in talon , dar eu i-am demonstrat ca am dreptate !!! Felicitari pentru ITP ! am avut ceva emotii... dar pana la urma omul care nu "incuraja circulatia harburilor"(asa zicea ingineru ) s-a dovedit chiar impresionat de olticania mea... dupa ce a vazut ca trece testele cu brio a inceput sa vorbeasca din amintiri , cum ca a facut muuuuulti km cu dacia lui si ca ii aminteste de "vremurile bune" ... Buun...
Deci avem pe masina un carburator solex de 1300 si din necesitate un calpu nou de acceleratie (care s-a rupt cand se schimba carbu , pe semne ca se tinea doar intr-un firicel )

Carbu a fost reglat pe stand la Carfil , Multam Cristi_S pt asta , l-am cam cicalit eu ...dar asta e ... mai bine mai tarziu decat niciodata , ce mai baiat bun

Primele impresii sunt ca .... nu se compara domle, carca e alta masima , carbu raspunde fff prompt la acceleratie .
Ce sa mai zic Brava Carfill pt reglaje , acu sunt curios cam cat consuma ... nu ca ar fi asa de important

le: Am uitat sa precizez ca s-ar putea sa scap si de scurgerile de la tuburile de retur ulei , pt ca mi-am cumparat kitul de reparatie de la chevronics uk, tre sa vad cum fac sa imi fac timp sa le montez sau poate duc masina la gica, si o rezolva el PANA MEA ..... IAR MI-A LOVIT CINEVA MASINA...
E indoita portiera dreapta si oglinda rupta ....
masina era parcata la socrii in fata ....
cred ca o intrat unu cu un scuter sau cu o motocicleta ca am gasit o bucata de casca ...si mult ulei pe jos.

cred ca o dat cu casca de oglinda de o rupto in halu ala... Bai Adi da ai si tu o bafta...
Acc3l3ratoR a scris:PANA MEA ..... IAR MI-A LOVIT CINEVA MASINA...
E indoita portiera dreapta si oglinda rupta ....
masina era parcata la socrii in fata ....
cred ca o intrat unu cu un scuter sau cu o motocicleta ca am gasit o bucata de casca ...si mult ulei pe jos.

cred ca o dat cu casca de oglinda de o rupto in halu ala...

scuter pe vremea asta ... sunt nebuni ...copii retardati ......dar bucata aia de casca poate sa fie si colt de bara tu stii mai bine si uleiul ?
plus ca oglinda e cam sus pentru bara
lancer a scris:scuter pe vremea asta ... sunt nebuni ...copii retardati ......

Ma faci sa rad... in Bucuresti nu aveai loc de scutere nici pe gheata la -15 grade.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 2 din 7
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum