Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Fiul P
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
pai si aia nu arde aluminiul ca la balamuc? Nope, am folosit eu Triumf din ala si in afara de o usoara innegrire a materialului, nu s-a intamplat nimic negativ (desi scrie ca sa nu se foloseasca pe aluminiu sau suprafete cromate). Dar cred ca Zephirus a folosit altceva. apai daca nu e secret poate ne zice
alf 08 a scris:apai daca nu e secret poate ne zice

ca de aceea suntem o comunitate , sa ne ajutam unul pe celalalt nu fi nebun zeph, solutia de aragaz e pe baza de soda caustica si ataca aluminiu Saru'mana inca o data pentru cuzineti, sper ca ti-ai primit banii.
Arata suuper totu'... si carenaju si capacele de la chiulase... Da, cu banii am f Nu trimiti niste solutiune d-aia prin posta? La astia mai capitalisti asa solutia aia se cheama vreci
o poti obtine ametecand grasime cu soda caustica si fierbe ..sau da o fuguli Vezi c Lipsesc ele mai multe. arata bine , da tare negru si urat mai e In poze arata urit,in realitate zici ca sunt noi.Ca dovada chiuloasele sunt la mine pt pasuire supape.Daca era un pic mai atent si imi aducea totul in cam 2-3 zile erau gata numai bune de montat. frumoacse tare toate dar la jante nu ma pot uita sunt ceva de vis......... Da' cum don doftor, chiar vorbeai serios?

P Uite niste poze Zephirelli:

Si cind ti-am spus curate-le ca lume,tu ai zis ca le-ai curatat.Asta ca sa imi mai dai mie ceva de lucru. S... Pai nu eram nebun sa stau in "parfumul"Coco Chanell No 5 care e in boxa.Lucrarea a decurs relativ repede.Intradevar mai trebuiau curatate supapele.Aveau calamina la greu inca pe ele,mai ales alea de admisie.Cu ce era acolo termocentralele din Romania mergeau din plin cam o luna.Etansare a iesit bine.Mai trebuie semeringurile de supape si toate alea de montat si e gata.
Daca restul e curatat bine eu cred ca intr-o zi motorul e gata.
Sa vedem cum vin semeringurile de supape,restul daca le ai merge treaba repede. dane , da tu le slefuiesti la mana ? Pai cum altfel? Am mai incercat eu o data cu masina de gaurit.Rezultatul: a inceput sa se invirta si pamintul invers si tot nu obtineam suprafata cere trebuie. Pentru rezultate maxime, supapele se slefuiesc la mana eu le-am facut cu o surubelnita electrica in care am prins o bucata de fies si cuplat cu coada de la supapa cu un furtun
a mers unsa treaba si am terminat de 4 ori mai repede
pupa a scris:Pentru rezultate maxime, supapele se slefuiesc la mana

Asa este. Si eu am vazut/incercat cu masina de gaurit, dar cel mai bine a iesit slefuitul la mana. Da bre Toni... Inteleg cum ai facut matale. Dar viteza n-are nimic de-a face cu slefuitul supapelor. Ventuza pe supapa si frecus de palma. Chiar si marile firme care construiesc motoare manual folosesc aceasta metoda. Garantez ca im 15 minute maxin pasuiesc o supapa scoasa de pe chiuloasa? Si imi iese si suprafata de contact care trebuie si am si etansare.
DanH a scris:si am si etansare.

De unde? Ce faci cu ea? Cu ce Pupy?Cu etansarea? Da da... cu d Stai linistit,am destula si am sa aduc la intilnire.Iti dau cita vrei. stiu de faza cu ventuza ca la inceput tot asa pasuiam si eu
da acum m-am facut baiat mare ,si ca sa economisesc caloriile depuse am trecut la treaba mecanizata Zilele astea am
Zephirus a scris:
La st Poate surub de 8.De 13 inca nu am auzit.Poate o fi ceva masina de prin Marea Britanie.Sau mai stii. are hexagonul de 13 ,acum e bine? Asa mai merge Doctore. si inca ceva un oltcit naspa chiar daca dispare postul o sa postez pana primesc ban un oltcit poate fi orice , numai naspha nu , doctore ok,ok alu' zefireli e mumos,
daca stau bine si ma gandesc nu are cum sa fie hexagon de 13 doar daca a marit cineva filetul din etrier de la 6- 7mm
asa ca zefireli cum este pana la urma cu 13 le asta? Habar n-am Am c Ce
Zephirus a scris:Testul de traseu, luni, printre vii.
....... sau printre CEI vii C Motorul tare cred eu ca va fi gata prin..........................august. Azi i-am rezolvat evacuarea. O aveam salvat Aha, iar doar daca am dasi pe cineva care sa le faca la comanda
inaltimea celor de 1.3 , sau chiar mai mare si deschiderea celor de 1.1
Zephirus a scris:Dac nu renteaza pentru ce face zeph cu masina
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 3 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum