Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

CMT by Light

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Masina mea este un OLTCIT 11R fabricatie 1986 cu motor G11/, cutie in 5 trepte (Citroen), butuci cu 4 prezoane, Jenti pe 14 cu anvelope 185/55/14...si alte cateva mici modificari..pe care le las sa le observati voi .
Masina a fost obtinuta de la tatal meu. De atunci pot spune ca a fost o masina alaturi de care am trait momente importante in viata mea. ...cam sentimentala povestea, nu?
Dar pentru a intelege mai bine despre ce e vorba dar si pentru ca o imagine face cat o mie de cuvinte ...am sa postez cateva pictoriale din viata ei..

..cam asa am inceput ..cu pozele

Frumos. Jante de Axel . Jantele arata muult mai frumos intr-o culoare mai deschisa... parerea mea . Masina e frumoasa mai putin spoilerul de fata... arata mai frumos cu cel original si spoilerul de spate arata mai bine negru original... acuma fiecare cu parerea lui...
Probleme are ceva?? apoi a primit astea..si un lift din barile de torsiune

si a continuat asa..

arata bine
s-o conduci cu placere in continuare
Dumitru Cristian a scris:Frumos. Jante de Axel . Jantele arata muult mai frumos intr-o culoare mai deschisa... parerea mea . Masina e frumoasa mai putin spoilerul de fata... arata mai frumos cu cel original si spoilerul de spate arata mai bine negru original... acuma fiecare cu parerea lui...
Probleme are ceva??

Spoilerul fata si spate ..no comment (asa mi s-au parut, ca merg)
Probleme nu am avut cu ea ..atunci ...acum ar fi o lista

iulicuta2000 a scris:arata bine
s-o conduci cu placere in continuare

Multumesc sper sa ma mai tina un pic.. sa vedem

p.s. ..dar nu am terminat povestea ca sa intelegeti prezentul ..va urma atunci asteptam si restul povestii o sugestie am si eu, daca vrei ai putea sa faci ornamenul de la haion neagra, parca arata ciudat asa rosu tot spatele.
acum depinde cum iti place si tie, spor la treaba si multa bafta in ceea ce vrei sa realizez cu masinutza, arata bine si pare ingrijita. pastreazo cat mai fara rugina ) daca ai posibilitatea antifonez-o ca ii faci un mare bine ! Intrebare: Cum ai prelungit bara de NOVA sa vina fix pe buza conturului de aripa...din cate stiam eu era nitel mai scurta si nu datea bine...Astept cu interes un raspuns. cred ca nu a prelungit bara, ci cred ca a renuntat la, sau a modificat armatura. nu .....iata procedura "homemade":
am masurat care este distanta de la coltul barii pana la gaura din aripa si apoi am taiat un "U" din suprafata barii, de la colturi acolo unde lovea aripa, astfel incat sa "intre" aripile in bara

trebuie sa va spun ca bara a avut si ornamentul "sport" care se monta sub ea ..dar la vremea respectiva avand masina echipata cu un set de anvelope sport TOYO 600-F3 de 185/55/13 si ornnamentul fiind din fibra de sticla ..l-am rupt.. intr-o parcare (!?) care avea o dif.de nivel pe care nu am observat-o...

Nu am o poza cu ea de la acea data ...dar va pot arata cum le-am rupt pe celelalte

..si povestea continua ..pe drumuri de munte acolo unde ii place cel mai mult

si continua ..

va urma... Pentru cei interesati ma gandesc sa vand aceasta masina! mai dau cu ea inca un motor.. la ce pret te-ai gandit sa ceri? Pretul nu este ceva deosebit stiut fiind ca aceste masini nu au valuare pecuniara mare...ci doar una sentimentala. Asa ca ma intereseaza sa o ia cineva care este pasionat de Oltcit si o poate reface (e ceva de munca) sau poate folosi piesele componente importante care sunt inca functionabile (motor bun, cutie citroen 5v, butuci pt 4 prezoane cu jenti si anvelope bune...etc).
Deci ma intereseaza SA NU AJUNGA LA PROGRAMUL RABLA! si sa poata "trai" in continuare chiar si cu transplant Un pret estimativ 10 pt cine intreaba...mai putin pt cine cumpara NU intereseaza pe nimeni? eu as dori in mod special jantele si flansele,se poate? NU sunt flanse, sunt butuci modificati cu gauri pentru 4 prezoane. La butucii din spate am si doua flanse (tip inele) care se pot monta pentru a mari distanta dintre roti, dar daca se monteaza si ele iti trebuiesc modificate aripile pentru a nu atinge rotile. Reamintesc ca anvelopele sunt Vredestein Qatrac 185/55/14 ...asa jenti in 4 prezoane, pe ele am si pe 13' OZ Racing dar sunt fara anvelope. fa un pret pe jante si pe prezoane,please. D-le Tanase chiar daca am face un pret pe ele, trebuiesc demontate de pe masina, ceea ce cred ca e mai greu...nu le doriti la "pachet rosu" ?? nenea, vezi ca avem si sectiune vanzari, cumparari...
cred ca ai avea succes mai mare acolo jantele asta le mai ai?
Sunt la Brasov de multisor sant anteresat de masina relatila arianaa3142
mv11b1 a scris:Sunt la Brasov de multisor

ce anume ? jantele negre...la cristi_s parca nu stiam .eu caut un set de aliaj pentru cauciucuri de iarna.
geani oare nu le vinde ? O las pe ea sa-ti raspunda. Parerea mea e sa cauti in alta parte
nici nu-mi faceam iluzii.
gata cu offtopicul "....asa jenti in 4 prezoane, pe ele am si pe 13' OZ Racing dar sunt fara anvelope."

..cum spuneam pentru acest tip de butucii mai merg si pe modelul acesta de jenti

hau maci masina cu tot cu jantele pe 13 de rezerva ? men mai are itp masina astept raspuns mersi
Light a scris:jenti

La sectia maghiara, m-au invatat ca se spune o janta, doua jante. haidi bre hofule nu mai pune la suflet
Hofy a scris:
Light a scris:jenti

La sectia maghiara, m-au invatat ca se spune o janta, doua jante.

Off topic:
Multumesc de corectie, si nu stiam nici ca facultatea-sectia maghiara inca mai invata acordurile..

On topic:
ITP nu mai are masina, si nici asigurare sau casco, si nici toba intermediara sau finala, si nici tabla nu mai e neruginita, si nici 100.000km, si nici motorul, cutia, haion, parbiz, baterie, cd-ul cu cartela Blaupunkt, boxele Alpine ...etc
Pentru cei interesati pot continua lista deci, ce mai are?
ca poate e mai scurta lista
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum