Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Troncane volanul ... ce sa ii mai fac?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
buuuun...deci avem o problema... MAAAAARE ... FOARTE MARE ...
troncane volanu de mama mama....

schibat bielete cu tot cu capete de bara , pivoti , rulmenti cu ace de la brate(pus 4 pe brat)..., schimbat bucse de teflon de la caseta , schimbata rotule cu coada(bucsele)... ce naiba sa ii mai fac...

troncane ...

Vreo idee careva

ps: luni o duc pe un tester sa o zguduie un pic... cum adica troncane?
trepideaza?

nu ai cumva probleme cu butucii de pe fata?
Acc3l3ratoR a scris:.., schimbat bucse de teflon de la caseta , s

le-ai montat corect ? cum ai procedat ? Poate n-ai strans suficient de mult piulita surubului de la cardanul volanului.

Geo,cum se monteaza corect bucsele de caseta? la mine merge f f greu volanul dupa o interventia acolo. operatiuneile sunt facute de un mecanic de oltcituri
..asa ca nu cred sa fi montate aiurea...

mariuss a scris:Poate n-ai strans suficient de mult piulita surubului de la cardanul volanului

care piulita??? Surubul cu piulita pe care il desfaci cand scoti volanul de pe masina. Se desface/strange cu cheia de 11.
De asemenea mai poate fi uzat cardanul,verifica sa nu aiba jocuri. Sau poate sunt uzate bucsele de la volan daca trancane volanul.
Plumber a scris:Sau poate sunt uzate bucsele de la volan daca trancane volanul.

exact HMMM... CE E DREPT E CA SUNETUL S-A INTENSIFICAT PRIN IANUARIE CAND AM UMBLAT LA VOLAN SA II FAC SEODIRECTIE ...

DAR DACA IS UZATE BUCSILE ALEA ...NOI NU POT LUA CA CICA SUNT FFFFF PROASTE... Daca ai umblat la volan si dupa aceea au inceput zgomotele e clar ca n-ai strans suficient de puternic surubul . Așa e, șurubul ăla se strânge de-l ia dracu. Serios. Nu-l afectează cu nimic, dimpotrivă. faza e ca am facut o parghie la strans de nu se mai poate desface ...asa ca ..sububul nu cred ca e... Ba chiar mi-i tare frică că taman surubul ăla e.
Dacă ai strâns... în stilul propriu și caracteristic, apăi vezi că ori ai crapat coloana de direcție ori ai bulit unul din filete. Centreaza jentile si nu vei mai avea probleme daca zici ca in rest ai verificat totul si este OK.
Acc3l3ratoR a scris:faza e ca am facut o parghie la strans de nu se mai poate desface ...
Nu e nevoie sa se stringa la refuz. Volanul poate sta si fara surub. Surubul are rolul unei sigurante pt a nu iesi de pe coloana de directie.

La tine, e posibil sa fi iesit sau aproape sa iasa bucsa inferioara. Prin partea de joa a bordului inferior, poti baga mina si sa vezi daca bucsa este la nivelul locasului in care trebuie sa stea.

Mai poti avea joc si in cardanele coloanei de directie.

mariuss a scris:Geo,cum se monteaza corect bucsele de caseta? la mine merge f f greu volanul dupa o interventia acolo.
Bucsele se monteaza cu presa. La ciocan, bucsele se pot inclina nemaiasigurind o axialitate a lor. Da... și asta poate fi, de fapt ...iar... sigur ASTA E.
nu mă întreba de unde știu... știe și Laurențiu...
Până nu am schimbat suportul volanului cu totul, n-am rezolvat.
Nu voia să stea bucșa aia la locul ei nici cu rugăciunile mele.
Când începea să meargă volanul fooooaaaarte ușor, știam: aha, stă să cadă bucșa AM FOST CU MASINA LA UN BANC DE TREMURAT....
SI ...AM DATA DE PROBLEMA...
BUCSILE DE LA VOLAN(AIA DE JOS ARE UZURA MAI MARICICA ... + DE ASTA CA E CA M IN INTERIORU SUPORTULUI ...DECI O INTRAT CAM TARE ... )
AM SA VAD CAND AM SA SCHIMB BORDU , SA SCHIMB SUPORTU CU CEL DE PE GIGEL... CA ALA AVEA BUCSELE NOI.. DE PE VREMEA CAND INCA MAI ERAU DE CALITATE

JANTELE SUNT FFF ECHILIBRATE ... PE LA 150KM/H ...NICI NU SIMTI CA MERGI PE SOSEA...(MAI ALES DUPA CE AM SCAPAT DE CAPU ALA DE BARA CU JOC CAT CASA... ) ZICI CA ZBORI NU ALTA...

FENOMENUL SE MANIFESTA LA VITEZE MICI, CAND MERGI PE PIATRA CUBICA SAU .. DALE DE BETON ..SAU ... PE ALTE DRUMURI DE TARA...

PS: AM UITAT SA SPECIFIC, CA MASINA E COBORATA DIN BARELE DE TORSIUNE CU CATE UN DINTE (FATA / SPATE) GATA ...AM REZOLVAT...
NU SE MAI AUDE ...NIMIC

GHICI GHICITOAREA MEA....

SURUBUL ALA (DE SIGURANTA )CU CARE ERA PRINS VOLANUL ERA STRANS ... TARE DE CATRE MINE..DAR AZI CAND AM FACUT UNGHIURILE ... NENEA DE M-I LE-A FACUT .. MI-A REZOLVAT PROBLEMA STRANGANDU-L SI MAI TARE... CAPS CAPS CAPS CAPS CAPS Ce naiba bre, nu e deranjant cand iti vezi mesaju de parca ai urla la noi? mie nu mi se pare asa de deranjant .. si asa asta e raspunsul...la problema(ca sa sara in ochi )
Acc3l3ratoR a scris:mie nu mi se pare asa de deranjant ..

Noua da! Scuze ca folosesc acest topic. dar am o nelamurire in legatura cu surubul excentric de la caseta de directie ,ce profil are si cum actioneaza caci in carte nu explica ,daca a demontat cineva eventual poza Multumesc . Am si eu o problema legata de volan...si anume merge foarte greu
Trebuie sa pun ambele maini pe el altfel nu vrea de nici un fel. uneori cand sta masina in soare se intampla sa mearga mai usor...

sa fie bucsele? Stiam ca la soare se umfla bucsele...
Eu aveam problema la caldura, mergea greu volanul. S-a rezolvat taind din cauciucul cu care e imbracat volanul Eu tocmai am observat ca merge usor ca uns cand sta in soare,posibil seu de oaie se topeste si am impresia ca curge si volanul ptiu sa nu-l deochi. Unge bucsile si axul cu seu de oaie si o sa ai servo-directie sau seo-directie cum ii mai zice.O sa mearga foarte usor .
AdyAero a scris:Stiam ca la soare se umfla bucsele...
Eu aveam problema la caldura, mergea greu volanul. S-a rezolvat taind din cauciucul cu care e imbracat volanul

Pai si daca tai din ala cu ce ma ajuta? la mine cand sta in soare merge mult mai usor

bytzu1, ceva de genu se intampla si la mine cred De ce nu curatati foarte bine cele doua articulatii cardanice in cruce de la coloana de directie si ungeti din plin ori cu ulei de motor nears ori cu vaselina, apoi rotiti volanul pana merge usor. stii de ce?
pentru ca problema nu e de acolo.

problema e stric la bucsile de volan, sau la caseta de directie Valib, nu te supara neica, ca doar n-am dat cu parul . Cel putin asa a functionat la mine, curatate foarte bine articulatiile cardanice de orice murdarie si apoi turnat la greu cu seringa ulei nou, si rotit volanul de la stanga la dreapta pana s-a rotit frumos, usor, de parca avea servo-directie.
gyorgyoda a scris:De ce nu curatati foarte bine cele doua articulatii cardanice in cruce de la coloana de directie si ungeti din plin ori cu ulei de motor nears ori cu vaselina, apoi rotiti volanul pana merge usor.

Cum se ung articulatiile cardanice ?
Niciodata cu ulei ... Acceleratoare
SURUBUL ALA (DE SIGURANTA )CU CARE ERA PRINS VOLANUL ERA STRANS ... TARE DE CATRE MINE..DAR AZI CAND AM FACUT UNGHIURILE ... NENEA DE M-I LE-A FACUT .. MI-A REZOLVAT PROBLEMA STRANGANDU-L SI MAI TARE...

Esti sigur ca surubul a trebut strans tare sau poate nu mai trocanea din cauza ca ai facut unghiurile tot atunci ?!
Te intreb ca sa stiu ,maine ori zapacesc surubu ala ori nu era de la surub...
cel putin la mine... Si mie imi face urat volanu'...la 100-110 km/h se misca singur st-dr..ca un fel de joc dar mic...gen 2 cm. Inca nu m-am apucat de inspectii...dar inainte de toate tre' sa schimb si sa echilibrez jantele pai ala nu e joc aia e miscare data de roti... Jante dezechilibrate.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum