Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Cazanu' (17 B 4400 - B 28 KFT)
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
da , si ? Nu se tiganeste nimeni omule, stai calm.... Este culoarea la ce am tapitat eu la plafon , stalpi . Este mistoc . Eu am imbinat-o cu argintiu prin vopsirea plasticatelor care sa iasa in contrast . Deci ceva deschis la culoare ce sa aibe rezonanta in culoarea masinii exterioare iti va iesi super
Apropo zi-mi si mie daca culoarea de la masina este vopsea de-a gata la cutie . Imi trebuia si mie aceeasi culoare sa aranjez barele ce le am deja separat urmand sa le montez dupa vopsire . Cristip1970,
vopseaua este de-a gata, de la firma KLAR. E vopsea acrilica normala. Dar, daca te uiti mai atent la poza din lateral, vei observa ca in fata este o nuanta (albastru egee), iar in spate alta nuanta (albastru marin). Ai renuntat la ideea cu farurile de dacie? Ca in poze vad faruri de oltcit. eu am vinilin lipit de plafon cu prenadez de 4 ani .... si e tot ca inainte .. nici nu da semne ca ar vrea sa se dezlipeasca .... dar deh .. depinde cine il si lipeste ...

a cat despre faruri rotunde pe olctit am vazut parca o poza la un moment dat pe net cu unul cu angel eyes dar erau bagate in farurile originale si chiar dadeau bine ...

a uite si poza ... www.4tuning.ro/bazarimages/2007/8/23082007135.jpg chiar da bine
http://img231.imageshack.us/my.php?image=imag007ve1.jpg
Giully4u a scris:Ai renuntat la ideea cu farurile de dacie? Ca in poze vad faruri de oltcit.

Doar pentru moment. Masina nu e nici pe departe gata, doar ca nu am timpul si finantele necesare sa m-apuc de ea s-o termin. Deci, va mai dura.
Farurile nu vor fi de Dacia, ci de alta masina, probabil BMW. Doar masca pt faruri va fi de Dacia, modificata putin.
Mai am mult de lucru: urmeaza sa schimb planetarele, pivotii si bieletele de directie, apoi sa montez 2 anvelope noi pe fata... Ia in primavara ma voi apuca de interior, voi monta carburatoarele IDF si, cu putin noroc, voi adapta ambreiaj de 200. Iar, la final, farurile. Oricum, nimic nu e "batut in cuie", orice se poate schimba pe parcurs.
Un lucru este sigur: nu voi face absolut nici un compromis, totul va fi facut profesional, tziganiile n-au loc la masina mea! lancer si angel,
sa moara mama lu' Frankfurt, ce idee mi-ati dat!!!!!!!!!! Faruri rotunde in farul original de Oltcit!!!!!!!!!
Asa, pastrez si semnalizatorul original!!! Cum dracu' de nu m-am gandit????
angel, esti programat pt bere:) Cu lancer e mai greu, dumnealui domiciliaza in Craiova... vorbim, ca mi-e o sete
angel a scris:vorbim, ca mi-e o sete

Bre, dau cateva beri Doar daca ma primesti cu sucu' la masa, ca eu nu beau alcool Luat azi bielete si pivoti, sambata scot sculele si presa d ela naftalina si facem articulatia giugiuc Iar sambata viitoare tragem si un reglaj de unghiuri, ca trebuie. Peste inca o saptamana arunc si-o pereche de "flasnetare" noi si-am terminat cu uzurile:) Wish me luck (money)! break a leg
iulicuta2000 a scris:break a leg

Era sa... Azi, pe scari. Invatatura de minte: daca ai sireturi, leaga-le! sper ca nu ai dat vina pe mine nu de alta dar am sughitat azi pe la 12
cum faci unghiu la roti?
iulicuta2000 a scris:sper ca nu ai dat vina pe mine nu de alta dar am sughitat azi pe la 12
cum faci unghiu la roti?

Relax. Era sa cad pe scari la 7 dimineata. Mesaju' tau l-am vazut abia la ora 17 si ceva.
Unghiu' il fac la un atelier, geometrie computerizata. Abia sambata viitoare merg . Maine am de "cazanit" Schimb pivotii si bieletele. eii lasa ... poate o sa o rezolvam cumva si cu berea ... dar asta inseamna sa fim pietoni ... si ce 300 Km sunt o nimica ... masini sa avem ... ca a mea cam face pe nebuna ... mi s-a cam acrit in pana mea ... cand merge bine .. tre sa imi faca ea vreo bucata ... acum cred ca am ceva probleme pe la aprindere ... dar o rezolv eu Scapat azi de pacostea romaneasca cu pretentii de pompa de benzina...
56 RON la ACSA pompa SOFABEX Franta.
Nu luati piese de la Dimitrov sau de la Turda, ca sunt mult mai scumpe!!! la fel si planetarele! La ACSA o planetara METELLI este 240 RON, la Dimitrov este 370 RON!!! Si toti iau de la ACSA !!! Asaaaaa... Montat planetara pe stanga, pivoti + bielete directie, evident toate noi, ca nu umblu cu "mortaciuni"... Acu' ma ia somnu-n Cazan, ca nu se mai aude nimic
Bucurestenii, care mai stiti un service care face geometrie la Oltcit? Nu stiu exact prin ce zona stai, dar este un service ok la Razoare. Acolo am facut geometria la Oltcit, dar si la Renault si totul a iesit bine. Merci Pupa. Stiu service ala, o sa merg acolo. tot in zona e si SPHERA, are intrare si din Trafic Greu, dar si din Sebastian, si sunt foarte buni
cam pe aici

[img=http://img232.imageshack.us/img232/3646/86115448ui8.th.jpg][img=http://img232.imageshack.us/images/thpix.gif] Merci frumos angel! Niste preturi imi puteti spune ? Macar aproximativ... Facut geometria acu' o ora la mine-n cartier, la astia: http://www.bizoo.ro/firma/geometricservice
E un atelier mic, o rampa de geometrie + vulcanizare. Pret 50 RON.
Acum cazanu' merge bestial, nu mai smuceste, nu mai troncane... Tonim, 'ti-ar bucsele ale dracu', ca tot nu ma obisnuiesc cu directie usoara Dupa o agonie de vreo 2 saptamani, timp in care Cazanu' a suferit de "planetarita", s-a aprobat transplantul. O planetara noua Metelli asteapta sa fie montata sambata. Terminat de montat acum o ora planetara, cu ajutorul lui DanMk20. Iar se adoarme la volan in masina Merci mult Dane!!!
b28kft a scris:Terminat de montat acum o ora planetara, cu ajutorul lui DanMk20. Iar se adoarme la volan in masina Merci mult Dane!!!

Cu placere oricand... De azi avem montate d-astea:
Click pentru a vedea imaginea 

Maine, poze cu ele pe masina. Si iti faci scaun de birou din alea de oltcit? )
De pe ce masina sunt? Misto. Frumusica foc masinuta,nu prea imi plac jantele dar gusturile nu se discuta,bafta in continuare
Giully4u a scris:

Si iti faci scaun de birou din alea de oltcit? )
De pe ce masina sunt? Misto.

Sunt scaunele de Toyota Cellica de la DMX. Scaun de birou nu-mi fac, ca n-am birou Cele originale sunt la vanzari.

Andutu TZH a scris:Frumusica foc masinuta,nu prea imi plac jantele dar gusturile nu se discuta,bafta in continuare

Nici mie, ca nu-s vopsite:) Dupa ce le voi vopsi vor arata cum trebuie, crede-ma:) Isn't that cute?
Click pentru a vedea imaginea  Sa le tabacesti cu fundul sanatos Frumos interior Primit azi confirmarea: in maxim o luna imi sosesc diferentialul si arborii pt cutia de viteze:) In vara, spun adio cutiei "scurte" New inventory:

Click pentru a vedea imaginea 

Isn't that cute?

Lipseste semeringul pt delco, da' se rezolva.
Sambata am treaba

b28kft a scris:

Isn't that cute?

BUT IS WROOONG Linkul. La ala ma refer.
L.E: s-a corectat intre timp. Da, cristi_s, din gresala am postat link pt site / blog, nu pt forum lipsesc de acolo inca 4 kiuri de reparatie pentur axele culbutorilor
iulicuta2000 a scris:lipsesc de acolo inca 4 kiuri de reparatie pentur axele culbutorilor

Wrong:) In fiecare punga e set complet pt o axa de culbutoare (2 capace + 2 saibe de cupru). Ceea ce lipseste din poza se afla intr-un sertar, si anume O-ring-urile pt axele culbutoarelor. eu am luat din ploiesti ceva asemanator,dar era o singura saiba de cupru,oring si capacelul de aluminiu,si credeam ca sunt la fel... Oricum, le schimb ca vreau eu, adica preventiv, de curs ulei nu curge nici o picatura Daca nu curge nimic acum mai bine lasa-le asa! ca s-ar putea sa curga dupa aceea!
BANDITU a scris:Daca nu curge nimic acum mai bine lasa-le asa! ca s-ar putea sa curga dupa aceea!

Unde schimb eu nu va curge. E o vorba mare: nu repara daca nu e stricat. It`s your choice!
b28kft a scris:Unde schimb eu nu va curge.

Prea-Marite... POT SA TE ATING?
7thRaven a scris:
Prea-Marite... POT SA TE ATING?

Era sa scriu unde...
Ce dracu' sa curga?!???? Sunt doar niste amarate de semeringuri si O-ringuri. Pana acum, la cate am umblat, de ce n-a curs???? Parca le-as scoate si nu as pune altele inapoi... Si eu le-am schimbat in vara si pana acum 2 saptamani n-au pisat nimic... Bine ma! Hai sa fie si un lup mancat de oaie!
Le schimb si astept sa curga, ca sa le schimb iar Piesele sunt ieftine:) Pai din moment ce nu fac probleme si eu zic ca e ami bine sa la lasi in pace.Eu zic ca e o munca inutila.Tu faci cum crezi.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum